1. Subregionál 2017 – Veľká Javorina

1.subregionálny pretek patril do roku  2010 medzi naše najobľúbenejšie adrenalínové zážitky. Účasť v tomto preteku sa nám podarilo obnoviť v roku 2015, kedy nás na Veľkej Javorine prekvapilo gýčové počasie. Viac info tu. Minulý rok sme pre extrémnu námrazu a poľadovicu museli našu účasť zrušiť. O to viac sme sa, po vydarenej minuloročnej sezóne, tešili na tohtoročný 1. subregionál. Niekoľko dní pred pretekom sme sledovali vývoj a predpoveď počasia. Už cca týždeň pred pretekom predpoveď počasia sľubovala teplo, ale silný vietor, najmä v sobotu.

roof view

V stredu pred pretekom padlo rozhodnutie vyštartovať na kopec už v piatok dopoludnia. Štvrtok prebehol záverečný check-in. V piatok ráno nakládka potrebného materiálu. Naše tátoše cestou na kopec trochu vzdychali, ale nakoniec všetko zvládli.  Prvá posádka ktorá dorazila na Veľkú Javorinu bolo moja maličkosť (OM1UW) a Roman (OM3EI). Kdesi na diaľnici sme sa minuli s našim novoobjaveným členom Jozefom (OM3CCE) a jeho XYL (Majkou). Po vykládke materiálu na našom QTH sme sa pobrali na obed a rezerváciu postelí na Holubyho chate. Po chvíľke dorazil aj cateringovo-horolezecký voz: Ondro(OM4DW), Mišo(OM2DX) a Filip(OM1MC). Po rýchlom obede sme vyrazili na hrebeň Veľkej Javoriny, kde už celkom slušne „pofukovalo“. Po chvíľke diskusií padlo nasledovné rozhodnutie: rýchlo postaviť čo sa dá, najmä paraboly 23cm, 13/9/6 cm a 3cm. Do tmy sa nám podarilo postaviť aj 8x6el. DK7ZB, 4x6el(DK7ZB) a 1×28-el M2 na 70cm, pripraviť 4×5-el(DK7ZB)-položený na zemi, 1×18-el M2 na nevysunutom 19m Magiruse a 11-el M2 +ručne výsuvný 8m Magirus.
Za výškové práce veľká vďaka Ondrovi(OM4DW), ktorý zvažoval aj skialp – asi by mal tie isté podmienky :).

2m Magirus

Medzi tým dorazili ďalšie kontestové kone: Rado(OM2ZZ), Braňo(OM2FY), Viktor(OM1DX), Matúš(OM1AZX), Vlado(OM1HI). Po vrúcnych zvítaniach a ochutnávkach z cateringového vozu sme sa pustili do prípravy set-up na našich pracoviskách. Práca išla „od ruky“ a pochutiny dolu hrdlom. O cca 22:30 sme to zabalili a odobrali sa na záverečné pivko na Holubyho chatu. Chvíľu po polnoci sme odpískali večierku. Vietor za oknami naberal na intenzite….

Budíček sme si stanovili na 7:30, raňajky na 8.00. Po miernych logistických problémoch s vajíčkami sme zmenili predmet raňajok a vybrali sa na kopec skontrolovať, čo nám zostalo na stožiaroch. Napriek príšernému vetru všetko zostalo na mieste. Pustili sme sa do vyzdvihnutia antén na 2m, osadenie transvertora na 23cm stožiar a oživovaniu pracovísk. 23cm, 13/9/6cm a 3cm pracovali bez problémov už od večera. 70cm pracovisko počúvalo, ale pri vysielaní sme mali zvláštne PSV. Bolo nevyhnutné vyliezť do polovičky stožiara a hľadať chybu. Nakoniec sme našli dvojchybu – poškodený konektor za deličom výkonu a nefunkčná 28-el M2. Tá bola na samom vrchu stožiara a na hrebeni už vyčíňal riadny víchor… Našťastie dorazil ďalší odvážny lezec Janči (OM2JU), ktorý neváhal, obliekol si postroj a šup na stožiar. Hrdinsky vymenil náhradnú 28-el M2, zapojil káble a stal sa zázrak, 70 cm fungovalo ako hodinky. Ostatní kolegovia medzitým dostavali antény na 2m. Veľký Magirus sme vzhľadom na nárazový vietor vysunuli iba do cca 12m. Okolo 13:30 SEČ sme mali všetko pripravené. Filip nám pripravil chutný a výdatný obed, ktorý sme zaliali výborným vínkom (aby si bravčovinka nemyslela, že ju pes zožral) a začali sme pokusne vysielať.

O 15:00 SEČ (14.00 UTC) padol slávnostný výstrel. Viac v reportoch z pásiem.

V nedeľu tesne pred koncom kontestu sme začali baliť 13/9/6 cm, 3cm, 4×6-el na 70cm. O 15.00 sme sa pustili do demontáže ostatných antén. Vzhľadom na dátum v kalendári bolo nutné ešte všetko pobaliť zo stožiarov. O cca 17.15 sme boli komplet zbalený a pobrali sme sa na Holubyho chatu na záverečnú zobku a zhodnotenie kontestu.

Výsledok je viac ako úžasný. Predbežné výsledky hovoria o 100 bodoch do M-SR VKV. Čo nás potešilo ešte viac, na pásmach 70, 23, 13, 9, 6 a 3 cm sme prekonali slovenské rekordy v 1.subregionálnom preteku. Ešte trochu popracujeme v tejto sezóne na 2m 🙂

catering – roasted pork

Vďaka všetkým zúčastneným za zimnú prípravu, postavenie a zloženie všetkých antén, špeciálne Janovi a najmä Ondrovi na lezenie vo vetre a výdrž na pracoviskách počas preteku. Vďaka Filipovi za perfektný catering (viď Záhorácke menu). Na máj sme sa zhodli, že bude vegetariánsky…(ani vínko nie je zo svinky )

Tešíme sa dopočutia v 2.subregionále.

Robo/OM1UW

Komentár k 2 m pásmu:

M2 for 2m

„Vďaka“ mimoriadne silnému vetru sme tentokrát magirus s 18el M2 mohli vytiahnuť iba do ¾ výšky , 1x9el M2 tiež asi o 2m nižšie ako obvykle, tak jediné tradičné z antén zostalo  štvorča 4 x 5el na západ. Štvorča bolo v závetrí, malý M2 sa držal aj vo vetre ale pohľad na veľký M2 neveštil nič dobré.

Sám som si hovoril že tento kontest neprežije buď anténa alebo rotátor. Nakoniec prežili naštastie oba komponenty, ale vďaka tej víchrici sme mali na nej až do nedele rána vždy neznámy azimut a dohadovať skedy od 200 do 300 stupňov bolo vlastne zbytočné. Na dokreslenie, v nedeľu o 6.00 UTC boli v logu „až“ traja Taliani. Potom ako ustal silný vietor tak sme to nejako vyrovnali a už to šlo aj do Talianska. Začiatok kontestu vcelku slušný , 84 QSO za prvú hodinu nie je na 1. subregionál najhoršie. Prvých 300 QSO bolo po 10-tej večer , ale 400 až po 10-tej ráno. Záver celkom dobrý, konečných 478 QSO a necelých 155k bodov nie je na 1. subregionál najhoršie, aj keď už sme mali v tomto závode aj o niečo lepší výsledok. Tak sme nakoniec boli jediné pásmo ktoré neprekonalo klubový rekord v 1. subregionáli. Podmienky hodnotím podpriemerne, žiadne QSO nad 900km a iba 9 QSO nad 800km je podpriemer, 116 DL tiež, tak krátky ODX (PA2CHR, 883km) sme už dávno nemali. Na môj vkus aj veľmi málo telegrafných QSO, nebolo s kým. Predsa len jedno pozitívum, celý setup vrátane Tajfunov pracoval absolútne bez čo i len jedinej poruchy. Kontest na 2m som odtiahol prevažne ja (OM2FY) a od polnoci do rána Janči (OM2JU), za čo mu veľmi ďakujem, lebo 24 hodín by som asi v zdraví nedal. Nakoniec vďaka celej partii za kopu skvelo  odvedenej práce a príjemne strávený víkend.

Braňo OM2FY

Komentár k 70 cm pásmu:

our antennas

Ani vo sne by mi pred kontestom nenapadlo, že tohtoročný 1. subregionál pôjdeme 70-ku do troch smerov. Primárnym cieľom bolo prekonať rekord z roku 2011. Podmienky počas závodu neboli bohviečo. Majáky z DL neboli pred kontestom vôbec počuť. Napriek tomu sa hneď prvé spojenie podarilo s Enzom, IZ7UMS 863km. Tretí smer, ktorý sa podaril bravúrne postaviť Robovi OM1UW, nepriniesol želané ovocie nakoľko aktivita z YO a LZ bola nulová. Pásmo bolo relatívne prázdne a lepšie spojenia sa vydarili iba vďaka KST chatu. Priečku ODXu obsadili klasicky chlapci z IQ1KW. Z JO30+ sa tentokrát podarili len spojenia s DF0MU 820km a DD7DAC 765km. Prekvapila pekná aktivita staníc z JO40-42 a napokon sa podarilo spraviť 60 QSO s DL stanicami. Cieľ prekonať slovenský rekord sa podaril aj napriek nepriazni podmienok.

Mišo OM2DX

Komentár k 23 cm pásmu:

Zariadenie na 23cm dostalo nový filter do prijímacej cesty, takže bol predpoklad, že rušenie zo 70cm bude znesiteľnejšie. Druhým plánovaným vylepšením bol dynamický mikrofón umiestnený na ramene, takže 23cm pracovisko vyzeralo ako rozhlasové štúdio. Hneď na začiatku závodu sa ukázalo, že nový mikrofón je nepoužiteľný kvôli jeho charakteristike – mikrofón bral ruch od operátorov ostatných pásiem. Mikrofón bol vymenený za štandardnú náhlavnú súpravu.

Naša hviezda/Our Star – Rado OM2ZZ 🙂

Závod začíname na čas.  Ako prvé spojenie skúšam sked s IQ1KW, ale po 10min trápenia to odkladáme na neskôr. V prvej hodine robíme len 14! spojení (približne polovica štandardného počtu). Mám podozrenie, že nie je niečo v poriadku, ale spravili sme IK3GHY a SK7MW, tak snáď bude všetko OK. Spojenia pribúdajú nejako pomalšie ako inokedy a mal som pocit, že tento prvý subregionál bude z tých slabších. Okolo polnoci som zistil, že sme na tom lepšie ako v r. 2015. Po polnoci sme mali problém s PC a prestala chodiť CAT a audiozáznam, tiež sa „vymazali body“, takže sme pretek ukončili takpovediac naslepo (nebolo jasné ako bodovo sme skončili). Silný vietor nás sprevádzal počas celého kontestu a parabola mala čo robiť, aby zostala nasmerovaná tam kde má. Poryvy vetra si s ňou však pohrávali a to spôsobovali veľké úniky signálov. Ďaleké spojenia sa robili o to náročnejšie.

Celkovo je v logu 110 spojení a 39k bodov. Zo 110 spojení je 30x  DL, 26x  OK, 10x  OE, 8x  HA, 7x  I, 7x  OM, 6x  9A, 5x  SP, 4x  S5, po dvoch spojeniach s SM a  YU a po jednom spojení s F, HB a  PA. Ako operátori sa striedali OM1HI a OM2ZZ.

Závod hodnotím ako jeden z tých lepších, technika aj operátori vydržali. Mám pocit, že podmienky boli slabšie a časť spojení sa nepodarila dokončiť kvôli únikom signálov spôsobeným vetrom. Staníc bolo tiež poslabšie ako v r. 2015.

Rado OM2ZZ

IQ1KW SM7LCB DF0MU
SK7MW F6KFH DM3W
DL3IAE DF4IAO DL2ALF
I3NGL YU1EO YU1LA
SP2DDV DG2SRL DK1KC
DK0NA DH8NAS IW3SPI
DJ7R DC1NNN DG6ISR

Komentár k 13-9-6 cm pásmu:

Pásma 13-9-6cm sme pôvodne neplánovali postaviť, ale ako som sledoval predpovede počasia, začal som dostávať chuť na mikrovlnné spojenia. Nakoniec sme to zvládli veľmi svižne a v piatok večer boli mikrovlny pripravené.

Rado OM2ZZ – 23cm, Jozef OM3CCE, Roman OM3EI – 13-9-6cm

V konteste bolo staníc pomenej, chýbalo veľa  tradičných staníc ako napríklad DL0GTH. Čo ale nechýbalo, boli lietadlá, od ktorých sa dajú robiť pekné spojenia. A tak sa postupne na 13cm podarili spojenia s SM7LCB (834km), DL3IAE (688km), DL1SUZ (670km), DJ5AR (698km), DF0MU (820km) a čerešničkou na torte bol IQ1KW (926km). Na 9cm bolo menej staníc, ale DK0NA (469km) prechádzali s pekným signálom aj na SSB. Okrem nich to boli už len bližšie spojenia. V pásme 6cm som robil štandardné stanice bez výraznejších DXov, ODX je HA8V (315km).

Napriek menšiemu počtu spojení som s dosiahnutými výsledkami spokojný, príjemne som si zavysielal a otestoval zariadenia. Už teraz sa teším na májový kontest.

Roman OM3EI

Komentár k 3 cm pásmu:

back: Ondro OM4DW – 3cm front: Michal OM2DX – 70cm

Marcový pretek som na na 3cm ešte nezažil, tak som bol zvedavý, či vôbec bude čo robiť. Avšak prvé hodiny to celkom pribúdalo. Len tropo spojenia, z dlhších 2x 9A, 2x S5, 4x OK1 a ODX DL3MBG. Celkovo  28 spojení a 4699 bodov.

Ondro OM4DW

2 thoughts on “1. Subregionál 2017 – Veľká Javorina

 1. Ahoj Ondra OM4DW – 3cm
  this time i dont have KST- not cluster, but i call i your direction time to time in my saturday 2 hours QRV /P ( with strong wind here ) but not hrd you, hrd and make only OK2C , you must next time look in my side time to time, hi,, Always you team have great signals. see next time on more GHz bands, GL,
  de Slavko S59GS

 2. Hello Slavko.

  Thanks for your comment.
  I worked S59P, S51ZO, 9A1CMS and 9A1Z on tropo and as a sked. It would be a big luck make such a long tropo contact randomly. Signals are weak and antennas sharp, 1-2 degrees matters.
  I also heard a weak scatter from south but only HG beacon and OM3KTR in it, no DX station.
  For sked, you can call us on lower bands, we all are in one room with networked logs 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.