2. subregionál 2017 – Veľká Javorina

Na kontest sme vyrazili už v piatok ráno, lebo nás čakalo množstvo práce na anténach. Aj vďaka rôznym nákupným zastávkam sme na Javorinu dorazili až okolo jednej v zostave Robo OM1UW, Mišo OM2DX, Ondro OM4DW a Roman OM3EI. Vo štvorici sme museli postaviť tri paraboly na mikrovlny 23 až 3cm a dvojča na 70ku. Dvojmeter sme nechali až na sobotu. Sotva sme začali, prihnal sa lejak s krúpami, tak sme zatiaľ zapájali pracoviská a testovali kvalitu stupavskej vinotéky. Do večera sme všetky anténne práce, najmä vďaka lezeckým schopnostiam Ondra, zvládli. Vyplatilo sa, že sme obidve 70cm M2 antény pred namontovaním premerali. Jedna z nich sa totiž chovala dosť divne. Po rozobratí dipólu sme našli uvoľnenú jednu stranu dipólu. Našťastie sme taký dipól mali ešte jeden, tak sme ho jednoducho vymenili a bolo.


To už dorazili aj ďalší členovia – Vlado OM1HI, Rado OM2ZZ, Ria OM1YL a tiež aj Maťo OM2WA a Stanka OM8QA aj so svojim preplneným dvojkočíkom . Hoci nám ešte veľa vecí nefungovalo, Omegáč zavelil zostup z vrcholového tábora na chatu, aby sme si vraj oddýchli. No.. niektorí si to zobrali k srdcu a oddychovali až do tretej rána.
V sobotu po raňajkách sme sa ponáhľali na vrchol postaviť štyri smery na dvojmeter. Našťastie prišiel už aj Braňo OM2FY s juniorom OM1BD. Na 70ke sa objavil ďalší problém – pri väčšom výkone vyskakovalo PSV. Podozrenie najskôr padlo na káble, potom na deliče a nakoniec na konektory. Všetko ale bolo v poriadku a žiadnu chybu sme nenašli. Až zaradenie ďalšieho kusu koaxu do TX cesty problém vyriešilo. 7/16“ konektory od rôznych výrobcov zrejme nie vždy k sebe pasujú.

Aj na dvojmetri sme dlho skúmali, prečo nejde prepínanie smerov, až sa ukázal odtrhnutý káblik v konektore. Zatiaľ sa teda všetky závady podarilo vyriešiť. Tento kontest sme chceli na dvojmetri vyskúšať tcvr K3 namiesto Icomu 756PROIII. Sľubovali sme si od toho jednak čistejší TX signál, a tiež aj lepší príjem. Pri testovaní TX cesty sa objavil problém na jednom z Tajfúnov, ktorý nechcel dať viac ako 200W. Tu už sme si nedokázali pomôcť a museli sme tento PA vyradiť a výkon z dvoch zvyšných PA deliť do štyroch smerov, takže do jedného išlo asi 400W. Začiatok kontestu sme stihli LTT.
Podrobnejšie reporty k jednotlivým pásmam sú nižšie. Príjemne prekvapil dvojmeter, kde sme po dlhom čase opäť konkurencieschopní. Krátko po konteste nám balenie spestril hustý lejak, ktorý si niektorí aj naplno užili . Ale to už nemohlo pokaziť dobrý pocit z úspešného víkendu. Dopočutia v Mikrovlnných pretekoch.
Roman OM3EI

* * * * * *

Komentár k pásmu 2m:

Tentoraz sme zmenili dve veci. Namiesto dlhého M2 sme ako medveďobijca „nasadili“ premiérovo 14el. LFA a ako MF rádio sme použili, tiež premérovo, tcvr K3 (TNX OM1HI). K tomu osvedčené 2x4x5el. a 1x9el. ako v posledných kontestoch . Neviem čo z toho pomohlo viac, ale výsledok sa dostavil. Za prvú hodinu 90 QSO, 22 staníc nad 800km (ODX IK8YSW 944km), 204 DL staníc (sme tiež asi nikdy nemali) a celkovo 626 QSO a niečo vyše 236k bodov je pri úplne priemerných podmienkach viac ako slušných a pre nás je to rekordný 2. subregionál. Za rádiom sa striedali so mnou aj Ria OM1YL, Braňo junior OM1BD a posledné dve hodinky si bol užiť (tentokrát v dobrom) aj Roman OM3EI. Nakoniec vďaka celej partii za kopu skvelo odvedenej práce a príjemne strávený víkend.
Braňo OM2FY

Komentár k pásmu 70cm:

Pred začiatkom závodu nás trošku potrápila technika, ale dvorný technik Robo OM1UW všetky problémy bravúrne zvládol vyriešiť a mohli sme začať načas. Podmienky vyzerali byť celkom dobré, maják DB0FGB z JN58HX (518km) išiel S2. Ešte pred kontestom sme si vyskúšali obligátne spojenie s Enzom IZ7UMS (863km) a kontest mohol začať. V prvej hodine robíme 58 spojení a hneď 4 I stanice. V druhej hodine sa darí spojenie s našim stálym ODXom IQ1KW (926km), no už v 4. hodine ho prekonáva OR6T (946km). Potešila účasť mnohých staníc z DL (84 QSO) a I (13 QSO). Podarili sa 4 pekné spojenia s PA stanicami: PI4GN (916km), PA5Y (889km), PA0WMX (882km) a PA4VHF (856km). Celkovo je v logu 274 QSO s priemerom 371 km/QSO. Primárny cieľ zlomiť slovenský rekord sa podaril ☻Dopočutia v PD 2017.
Mišo OM2DX

Komentár k pásmu 23cm:

Tentokrát zostalo zariadenie na 23cm bezo zmeny, ale zmeny na pracoviskách na 2m a 70cm výrazne ovplyvnili príjem na 23cm. Našťastie zmeny viedli k eliminácii rušenia z týchto pásiem, takže príjem na 23cm bol o poznanie lepší. Tradične tesne pred začiatkom trochu štrajkoval denník a príbuzné softvéry, ale reštart všetkých PC zafungoval, tak sme mohli začať načas. Tentokrát sme mali po prvej hodine 26 a po druhej 39 spojení. Našťastie všetko fungovalo, tak sa podarili spojenia s IQ1KW aj F6KFH. O polnoci sme končili na čísle 89. Nočnú šichtu mal Vlado OM1HI, ktorý zastrešoval všetky pásma nad 1GHz . Ráno sa podarili spojenia s I1KFH, SM7ECM, OZ7Z, PI4GN a aj OR6T, čo je náš ODX. Celkovo je v logu 122 spojení a 45k bodov. Zo 122 spojení je 40x DL, 31x OK, 10x OM a HA, 6xI a OE, 5x9A, 4xS5, 3xSP, 2xYU a po jednom spojení s F, ON, OZ, PA a SM. Ako operátori sa striedali OM1HI a OM2ZZ.
Rado OM2ZZ

PI4GN

OR6T

OR6T

 

Komentár k pásmam 13-9-6cm:

Na mikrovlnných pásmach boli štandardné podmienky, hneď na začiatku kontestu sa podarilo spojenie s DL0GTH (536km) na 13 aj 9cm. Išlo by to aj na 6cm, ale tam máme v poslednej dobe práve v smere na nich rušenie zrejme od wifi, takže slabé signály nemajú šancu . Z dlhších spojení na 13cm stoja za zmienku IQ1KW (tradičný ODX – 926km), DJ5AR (698km), DF0MU (820km), DL0GM (756km) a DL1SUZ (670km). Na 9cm nám počas kontestu odišiel PA, tak sme potom vysielali iba s transvertorom a robili len blízke tropo spojenia. Na 6cm len blízke spojenia s tradičnými stanicami, žiadne mimoriadne QSO. Tradičný cieľ – urobiť rekordy – sa podaril len na 13 a 6cm, na 9cm to vzhľadom na poruchu PA nešlo.
Roman OM3EI

Komentár k pásmu 3cm:
Počas preteku síce pršalo, aj výdatne, ale bolo zima a spojenia takýto slabý rainscatter neprinášal. Šumeli v ňom len big gun stanice, ktoré robievam aj na tropo. Všetky dlhé spojenia boli robené z priamych tropo smerov. Štatistika 3xDL, 14xOK, 2xS5, 1x9A, 6xOE, 6xHA. Celkovo 36 spojení, 6986 bodov brutto, najdlhší DL0GTH 536km.
Ondro OM4DW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *