Mikrovlnný závod 2017

Na Mikrovlnné preteky sa tešíme z dvoch dôvodov. Jednak paraboly už máme postavené z predchádzajúcich kontestov, takže menej práce na anténach znamená viac času na spoločné posedávanie 🙂 , a za druhé, aktivita na mikrovlnných pásmach je v tomto preteku o poznanie väčšia. Na kóte sme sa postupne schádzali v priebehu piatka a po príchode posledných nás bolo dovedna 17. Väčšinu príprav sme za pekného počasia stihli do večera, takže spoločenský večer mohol pokračovať na Holubyho chate pre niektorých až do skorých ranných hodín.

Na sobotu sme si nechali len pokus o opravu PA na 9cm. Veľmi sme v to nedúfali, lebo odídený hybrid na kopci neopravíme. Našťastie išlo len o prepálený spoj na plošáku, ktorý stačilo preletovať a na 9cm sme opäť boli v plnej sile (=30 W). Keď už sme mali na kopci meracie prístroje, zmerali sme aj výkon na 13cm. Namiesto očakávaných 80 až 10 W sme namerali iba 30. Na ďalšie výskumy už nebol čas, tak sme si povedali, že nevýhodu menšieho výkonu doženieme snaživejším operátorom J.

Ostatné pásma boli viacmenej pripravené. Dolaďovali sme ešte setup na 2m a 70cm pre mládežníkov, ktorí plánovali účasť v Memoriále OM3AU. Na týchto pásmach sme nemali naše kontestové setupy s transvertormi, ale iba VKV/UKV transceivre. Na 2m sa na začiatku vyskytol problém s mikrofónom, ktorý produkoval skreslený signál. Viaceré protistanice nás na to upozornili, tak sme to riešili výmenou mikrofónu. Po výmene sme si opäť nechali signál posúdiť a podľa vyjadrenia protistanice už bol v poriadku. Ďalej sme ho monitorovali aj na druhom prijímači.

Celkovo sme s výsledkom spokojní. Za pekného počasia sme si z chuti zavysielali a strávili príjemný víkend. Dopočutia v PD.

Roman OM3EI

Komentár k 23 cm pásmu:

Bola použitá štandardná technika a anténa bez zmien. Aj keď sme mali mikrovlnné pracoviská pripravené 4 hodiny pred začiatkom kontestu, 15 minút pred začiatkom závodu začalo štrajkovať kľúčovanie na 3cm pracovisku. Pomáhal som s riešením, ale pár minút pred začiatkom závodu sa presúvam k 23cm.

Opäť sa podaril spraviť ODX IQ1KW ako prvé spojenie – posúvam ho na 13cm, tam sa spojenie tiež darí. Po prvej hodine máme 34  a po druhej 55 spojení. Rozbehlo sa to slušne, daria sa spojenia najmä na západ. Do polnoci máme 104 spojení, čo vyzerá slušne a ja skúšam myslieť na pokorenie rekordu z tohto preteku.

23cm and 13,9,6cm dishes

Po mne preberá štafetu Vlado a začína preosievať šum na pásme. V noci sa mu darí niekoľko pekných spojení. Ráno sadám k rádiu a po hodine volania výzvy volá DL3IAS. V nedeľu pribúdajú spojenia o poznanie ťažšie kvôli búrkam na západe OK a v DL. Prebiť sa cez tie mraky je fuška. Jeden príklad za všetky – s I1KFH sme to skúšali snáď 7-krát, ale nepodarilo sa. Skrátka nie každý deň spojenia pribúdajú ako na bežiacom páse. Dve  hodiny pred koncom volá OM6A, že to balia a my zvažujeme skončiť tiež. Nakoniec sa rozhodujeme pokračovať, a do konca preteku sa daria len dve spojenia – OK1KKA a I4CVC. Končíme na počte 135 spojení a 43k bodov.

Zo 135 spojení je 40xOK, 34xDL, 13xOM, 12xOE, 11xHA, 5x9A, I, S5 a SP, 2xHB9 a po jednom spojení s OZ, PA a YU. Ako operátori sa striedali OM1HI a OM2ZZ. Po preteku rýchlo demontujeme 23cm transvertor. Našťastie to stíhame v medzere medzi lejakom a dažďom.

Rado OM2ZZ

Komentár k 13/9/6 cm pásmu:

Na 13cm sa darilo dohadovanie skedov s DL stanicami, zrejme už vedia, že sa QSO s nami väčšinou podarí. Výsledkom je 15 DL staníc v logu. Okrem tradičného ODX IQ1KW (926 km) sa podarilo aj spojenie s PA0BAT (869 km), ktorý prechádzal neobvykle dlho a v konštantnej sile S3. Na 9cm sa neudialo nič mimoriadne a tiež ani na 6cm. V nedeľu počas RS podmienok na 6cm na naše CQ nikto neprišiel. Je to škoda, lebo sa dajú robiť podobné spojenia ako na 3cm. Potešilo prekonanie rekordu MW pretekov na 9cm, na 13cm k tomu chýbalo 1 QSO.

Roman OM3EI

Komentár k 3 cm pásmu:

„Vďaka“ Ondrovej (4DW) absencii mi tentokrát prischla úloha obhospodáriť 3cm pásmo. Musel som tak oprášiť asi 10 rokov stagnujúce znalosti a zručnosti z tohto inak veľmi zaujímavého pásma. Pán Murphy mi tentokrát zariadil trochu (a možno aj viac) stresový začiatok, keď sa 15 minút pred začiatkom kontestu rozhodol microkeyer povedať nie spolupráci s ostatnými časťami setupu. Aj napriek cca 50-minútovej snahe sa nám ho nepodarilo presvedčiť, čo malo za následok nutnosť manuálneho kľúčovania po celý kontest. Tým, ktorí vedia ako pri takýchto pásmach potrebujete ruky vo veľkej miere na prácu s PC, je jasné, aký to je deficit… Začal som teda vtedy , keď už ostatní mali zo 15 QSO v logu a počas celého kontestu som sa to snažil dobiehať. QSO pomaly pribúdali, nič mimoriadne, až medzi 18,30 – 21,00 prišla pekná šnúra tropo spojení vrátane všetkých 5xDL v konteste (tu sa urobil aj ODX DK5AI – 595 km). V nedeľu sa začali postupne tvoriť  v oblasti JN77, 78, 87 použiteľné RS, vďaka nim pripudlo niekoľko pekných spojení vrátane IK3GHY. Trochu mrzí nedokončené QSO s I6XCK. Konečných 46 QSO a cca 10k bodov nie je žiaden zázrak, ale ani žiadna mimoriadna strata na konkurenciu. Nakoniec vďaka celej partii za kopu skvelo odvedenej práce a príjemne strávený víkend.

Braňo OM2FY

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *