3. subregionál 2017 – Veľká Javorina

Po vydarených tohtoročných kontestoch sme celý týždeň pred PD sledovali vývoj počasia. Predpovede boli omnoho horšie ako to nakoniec dopadlo…

Po niekoľkých rokoch improvizácie s koaxiálnymi relé som konečne dokončil mechanické usporiadanie 6xCX3500 a potrebnú elektroniku. Braňo OM2FY dorobil potrebné prepojky a Tajfun 144 MHz, ktorý v máji štrajkoval, už nevykazoval záhadnú poruchu. Väčšina antén zostala na našom QTH pripravených od 2. subregionálu, tak sme si mysleli, že príprava na kopci nám nezaberie veľa času a nič nás neprekvapí. No ale to by potom nebolo prekvapenie!

Na kopec sme dorazili v piatok skoro popoludní. Medzi prvými Roman OM3EI, Jožo OM3CCE a moja maličkosť, OM1UW. Začali sme s prípravou našich pracovísk a stavbou antén na 2m (2x4x5el. DK7ZB, 1xLFA, 1x9el. M2) a na 70cm (4x6el. DK7ZB). Ostatné antény sme mali už postavené. Postupne prichádzali Mišo OM2DX, Filip OM1MC, Viktor OM1DX, Matúš OM1AZX, Ria OM1YL, Ondro OM4DW, Jano OM2JU + Tomáš a na záver sa na rumunskom monoposte dostavili Braňo OM2FY a Rado OM2ZZ. V sobotu nás ešte navštívili Miška OM4CX a Filip OM1AI. Nakoľko PD koliduje so zábavou na Topfeste, naša mládež dorazila na kopec iba odbehnúť PDM a opäť sa odobrali za božským Kájom.

Velka Javorina – tower

V piatok popoludní aj podvečer sa nám mimoriadne darilo. Všetky antény boli hore a začali sme zapájať setup. Všetko fungovalo, tak sme sa o cca desiatej odobrali na Holubyho chatu, kde sme posedeli pri vínku…

Ráno sme vyrazili na kopec dokončiť posledné prípravy. Mišo ale zistil, že na 70cm nefunguje predzosilňovač. Murphy je sviňa. Niekoľko rokov som vláčil na kopec takmer všetko náhradné vybavenie a pred PD som sa rozhodol, že tentoraz to vezmem „ľahkým alpským štýlom“. Vŕtačka, karbobrúska a bohužiaľ aj rezervný LNA 70cm zostali doma. Nakoľko bolo „iba“ 11,00, padlo rozhodnutie ísť domov po nový LNA.

Murphy ale chodí vždy vo dvojici, tak sme čakali čo sa ešte stane. A ani to dlho netrvalo. Ondro pri premiestňovaní paraboly na 10 GHz zlomil „fajku“ s ožarovačom. Vyzeralo to, že 3cm odpískame, ale Ondro spolu s Janom 2JU to nakoniec provizórne opravili a Filip im pomohol s montážou na stožiar. Cca o druhej som dorazil späť na kopec s novým LNA. Výmena LNA prebehla rýchlo a potom už všetko fungovalo ako má. Stihli sme to do začiatku kontestu!

Dopočutia vo VHF konteste.

Robo OM1UW

Komentár k pásmu 2m:

Setup zostal úplne rovnaký ako sa osvedčil v 2. subregionále, teda K3 + Javornik a antény 1x14el., 2x4x5el. a 1x9el. Všetko fungovalo po celý kontest na 100%. Podmienky mi pripadali o poznanie horšie ako v máji, staníc síce rovnako, ale signály podstatne slabšie. Veľmi slušná prvá hodina (100 QSO), 18 staníc nad 800 km (ODX vydretý ON4KHG, 1006km), 163 staníc z DL a celkovo 628 QSO a niečo vyše 223k bodov je pri úplne priemerných podmienkach prijateľných. Rezervy vidím najmä z JV smeru. Za rádiom sa striedala so mnou Ria OM1YL. Nakoniec  vďaka celej partii za kopu skvelo  odvedenej práce a príjemne strávený víkend.

Braňo OM2FY

Komentár k pásmu 70cm:

Robo, OM1UW

Po úvodnom strese s odpásnutým predzosilňovačom napokon všetko dobre dopadlo. Maják DB0FGB vyhrával S2, čo veštilo celkom dobré podmienky. Závod sme začali na čas, ale úvodný pile-up tak ako v 2. subregionály sa nekonal. V prvej hodine sa podarilo spojenie s Enzom, IZ7UMS (863km) a aj s chlapcami s IQ1KW (926km). Spojenia pomaly pribúdali ale účasť staníc bola doslovne chabá, resp. identická ako v roku 2016. Oproti májovému kontestu sa spravilo o 35 DL staníc menej. V noci bolo pásmo dosť mŕtve, a tak som si mohol aj ja dopriať 6 hodinový spánok. Počas preteku potešilo spojenie s OR6T (946km – ODX), PI4GN (916km), LZ9W (887km), OZ1ALS (863km) a na 70cm nie moc bežnými stanicami ako Z35U, RW2F, UW5Y alebo LY2WR. Vďaka patrí hlavne Robovi OM1UW, ktorý kvôli novému predzosilňovaču otočil Bratislavu v rekordnom čase 🙂

Mišo OM2DX

Komentár k pásmu 23cm:

Bola použitá štandardná technika a anténa bez zmien. Celá 23cm zostava fungovala počas celého závodu bez problémov.

Ria OM1YL, Michal OM2DX, Ondro OM4DW, Rado OM2ZZ

Opäť sa podaril spraviť ODX IQ1KW ako prvé spojenie – posúvam ho na 13cm a Roman ho robí tiež. Začiatok je nejaký slabý, na výzvu prichádza málo staníc, a tak musím dohadovať skedy na čete. Po prvej hodine máme slabých 24 a po druhej 46 spojení. V druhej hodine sa darí spojenie s PI4GN a vo štvrtej s OR6T, ktorý zostane ODXom. Aj keď sa daria dlhé spojenia, kontest sa rozbieha akosi pomaly. Do polnoci máme 97 spojení, čo vyzerá slušne oproti najlepšiemu výsledku z roku 2015. O druhej ráno opúšťame bojisko a po pár kapurkových sa ukladáme k spánku. Tentokrát má Vladko OM1HI dôležitejšie povinnosti a nemohol sa zúčastniť, tak zostáva 23cm v noci bez obsluhy.

Ráno prichádzam po ôsmej a sadám k rádiu. Po hodine volania výzvy sa ozýva OK2GD. Po ňom začnú spojenia pomaly pribúdať. V nedeľu pred obedom tentoraz nevolajú stanice z OE, ale postupne sa daria spojenia s HB9AJ, HB9HLM a HB9BAT/p. V nedeľu dopoludnia ma striedal za rádiom Janko OM2JU a musím povedať že mu to išlo. Keď sa mne zdalo, že nikto nevolá, Janko vykúzlil DK4VW, DL3EBJ a DC8EC.. J Posledné dve hodiny boli celkom výdatné na dlhé spojenia, oplatilo sa volať výzvu až do konca závodu. Končíme na počte 138 spojení a 50k bodov.

Zo 138 spojení je 44xOK, 39xDL, 11xHA, 8xOM, 6x9A, 5xS5, 5xSP, 4xI, 4xYU, 3xHB, 3xOE, 2xSM a po jednom spojení s F, ON, OZ a PA. Ako operátori sa striedali OM2JU a OM2ZZ.

 

OR6T – 946km

IQ1KW – 926km

PI4GN – 916km

OZ1ALS – 863km

DL3EBJ – 860km

DL1KDA – 838km

Rado OM2ZZ

Komentár k pásmam 13-9-6cm:

Na „mojich“ mikrovlnných pásmach používame už tretí rok osvedčenú zostavu s 1,5m parabolou a trojitým ožarovačom. Predkontestová príprava spočíva v skontrolovaní počuteľnosti majákov a spustení všetkých programov potrebných pre prácu na mikrovlnách. Okrem denníka ešte chat ON4KST, Airscatter na lietadlá a SDR vodopád.

Kontest som začal na 13cm už tradične spojením s ODXom IQ1KW (926km), ktoré sa darí bez problémov. Krátko na to robím aj spojenia s IK3GHY a IK3COJ, takže po polhodine mám v logu tri I stanice! J Až potom prichádzajú na rad spojenia s bližšími stanicami. Podľa lietadiel si dohadujem skedy a daria sa spojenia s DF0MU (820km), DL3IAE (688km), DL0GM (756km), DR5T (700km), IK7UXW (913km) a v nedeľu aj OZ1ALS (863km). Celkovo až 17 DL staníc a výsledok 20.609 bodov, čo vyzerá na nový all-time rekord na 13cm! J

Na 9 a 6cm sa mi spojenia cez lietadlá nedaria. Skúšal som ich viac, ale nemal som šťastie. Na 6cm navyše bojujem s WiFi rušením, prakticky celé pásmo je šum minimálne S3-4, ktorý v niektorých smeroch vystupuje až na S7. Takže na oboch pásmach len tropo stanice, na 6cm len tie silnejšie.. Napriek tomu je aj výsledok na 9cm 31 spojení a 7694 bodov kandidátom na all-time rekord a na 6cm (23 QSO a 5104 b.) k nemu chýbalo jedno spojenie.

Ináč to bol veľmi príjemný víkend s množstvom pekných spojení, zábavy, strávený s príjemnými ľuďmi.

Roman OM3EI

Komentár k pásmu 3cm:

Od MW preteku bolo všetko na svojom mieste, stačilo cvaknúť vypínačom. Avšak chcel som stožiar zvýšiť ešte o jeden diel, aby bola parabola vyššie a  videla lepšie na HA, kam sú spojenia vždy vytrápené alebo sa nepodaria. Počas manipulácie s anténou sa nám však podarilo zlomiť držiak ožarovača a vyzeralo to dosť beznádejne. Našťastie sa nám to podarilo opraviť – malý jokel sme pripevnili ako dlahu, držalo to a mohli sme ísť bez obmedzení.

Ondro, OM4DW

Začali sme takmer načas, 10 minút po začiatku. Vyskytovali sa rainscattre od severozápadu po juhozápad. Do večera spojenia celkom pribúdali, ale naozaj dlhé spojenia chýbali. Chodili OK1, SP6, S5, 9A a najdlhší IK3GHY. Počul som aj I3ZHN, ale spojenie sa nepodarilo. Večer pekná šnúra HA staníc. Podvihnutie antény pomohlo, všetko bolo na prvý ťuk. Ráno sa podaril ešte tropo DL3MBG, ale nepodaril sa DL6NCI, ktorý počul, ale jeho smer je jeden z mnohých, kde máme rušenie. Týmto pozdravujem a „ďakujem“ ČTÚ a WiFi lobby v ČR. Celkovo 52 spojení a 11 000 bodov.

Ondrej OM4DW

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *