A1 Marconi Memorial 2017 – Veľká Javorina

 

Po dlhom čase bola predpoveď počasia pred kontestovým víkendom priaznivá. Na Javorine malo byť pekné slnečné a relatívne teplé počasie. Realita bola však taká, že áno, bolo aj slnko aj relatívne teplo, ale vietor v sile víchrice to všetko znegoval. Opäť sme si teda „užili“.

4×10 element LFA

Na kopec sme sa dostali v piatok až za tmy. Privítalo nás chladné veterné počasie. Ticho sme závideli konkurencii, ktorej už napadol sneh a mohli sa oddávať zimným radovánkam (sri OM6A boys ☻☻☻ ). Naša zostava bola viac než dobrá – Mišo OM2DX, Braňo OM2FY, Rado OM2ZZ, Jano OM2JU, Viktor OM1DX, Matúš OM1AZX, Ondro OM4DW, Roman OM3EI a nežnejšie pohlavie zastupovala Ria OM1YL. Napriek tme bolo treba nachystať antény. Tak sme zapli halogény a až do desiatej sme montovali antény na stožiare a zapájali pracovisko. Popri tom nám Ria nalievala varené vínko, aby udržala naše pracovné návyky . Po dokončení prác sme sa vybrali na Holubyho chatu a po dvoch pivkách sme zaľahli.

OM2DX, OM2FY, OM1DX

V sobotu sme hneď zrána pokračovali. Vietor značne zosilnel a všade okolo nás riadne fičalo. Postupne sme stavali jeden systém za druhým. Čas neúprosne utekal a kontest navyše začínal o hodinu skôr ako ostatné. Ako je u nás zvykom, všetko sme stihli LTT. Kontestu sa nedožil jeden z našich PA, a tak boli posledné minúty pred začiatkom plné prekáblovávania a delenia výkonu z jedného smeru do dvoch. Opakovala sa situácia z VHF kontestu, čo nám na nálade nepridalo .

4×10 element LFA

Začiatok kontestu bol sľubný. Dve 700 km spojenia v prvých piatich minútach sú možné len v A1 konteste. Celkovo v prvej hodine 56 QSO a 18 tisíc bodov. Na začiatku druhej hodiny nás volá I1AXE (923 km), ktorý zostal dlho aj ako ODX. O pár minút robíme LZ2PG (846). Druhá hodina nám priniesla vyše 20 tisíc bodov a bola našou najvýživnejšou. Spojenia aj ďalej pribúdali a v tretej hodine sme urobili 13k bodov. Potom ale išiel rate dolu a prestali nás volať vzdialenejšie stanice. Začali sme strácať aj na konkurenciu. Po menšom skúmaní sme našli problém v RX ceste v chybnej koaxiálnej prepojke. Po jej výmene sme opäť „počuli“. Stratili sme však minimálne dve hodiny, kedy nás zrejme volalo veľa staníc, ktoré sme nepočuli. Kontest už potom pokračoval štandardným tempom a do polnoci sa podarili ešte pekné spojenia s F8KID (854), IK1EGC (858), PA4VHF (856) a TM0W (900).

4×5 element DK7ZB

Od polnoci do rána je A1 kontest vždy trápením, lebo väčšina staníc ide spať. Nás bolo operátorov dosť, tak sme si to pretrpeli naživo. Nedeľné ráno bolo v znamení ešte silnejších nárazov vetra ako v sobotu. Antény dostávali zabrať, museli sme ich pravidelne kontrolovať a doťahovať kotvy. Stratu zo soboty sa nám podarilo zredukovať, hoci určite nie stopercentne. V nedeľu stoja za zmienku spojenia s IK7LMX (913), DK3BU (906) a hlavne ON4KHG (1006), s ktorým sme to skúšali viackrát a vyšlo to doslova až v poslednej minúte. Mohli sme si tak ODX posunúť za 1000 km hranicu.

http://slovhf.net/claimed/

Celkovo bol kontest poznačený kolísavými signálmi, veľa spojení sme nedokončili pre QSB. Nezvykle málo bolo staníc z SM, PA, OZ, ON, čo sú naše zdroje dlhých spojení. Veľmi dobre fungoval slovinský server pre online score (http://slovhf.net/claimed/), na ktorom sa dá sledovať vývoj pretekov v priamom prenose. Pravidelne tam bývajú prihlásené nemecké TOP stanice DR9A, DA0FF a DL0GTH, z našich staníc tam boli okrem nás ešte OM8A a OM2Y. Bola to pre všetkých vzrušujúca zábava, podobne ako preteky F1. Je škoda, že niektoré stanice tento online server sledujú iba „za bukom“, časom však hádam aj oni pochopia, že to je na ich škodu.

Celkovo bol A1 kontest pre nás, ostatne ako každý rok, veľkým zážitkom a dôstojným ukončením VKV sezóny. Ďakujeme všetkým za spojenia počas celého roka a dopočutia v prvom subregionále 2018.

Za RK OM3Kii, Roman OM3EI

IF YOU WOULD LIKE TO HEAR YOUR SIGNAL AUDIO RECORDING, FEEL FREE TO SEND YOUR REQUEST TO om2dx(at)om2dx.com AND WE WILL POST IT HERE ON OUR WEBSITE.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *