1. Subregionál 2018 – Veľká Javorina

from L-R,  Jan OM2JU, Matus OM1AZX, Viktor OM1DX, Robo OM1UW, Rado OM2ZZ, Michal OM2DX, Bety OM1DP, Vlado OM1HI, missing Roman OM3EI

Tento rok si zima nechala svoje najväčšie tromfy až na začiatok marca. A keď nikto v klube nechce byť za zbabelca a navrhnúť, aby sme sa na to vy…, tak v piatok ráno zistíte, že víkend v teple domova sa nekoná.

Holubyho chata

Kto sa na to ale v piatok vy… totálne, boli cestári. Zľadovatelé bratislavské cesty sme si patrične užili. Chvalabohu, všetci, t.j. OM2JU, OM2DX, OM3EI, OM2ZZ, OM1HI, OM1UW, OM1DP, OM1DX a OM1AZX, sme na Javorinu dorazili bez ujmy. Tma sa blížila, vonku všetko namŕzalo, tak sme si povedali, že si radšej vypijeme :D. Naše smelé anténne plány sme rýchlo skorigovali na minimum: 2x10el. na 2m, 1x28el. na 70cm a 1,5m parabola na 23cm.

 

V sobotu ráno sa Javorina ukázala v zimnej kráse a slnko „pálilo“ od rána. Príjemných mínus 5 a snehu asi 20cm. My sme ale potrebovali vyviezť všetky veci od chaty k vysielaču. Najvýkonnejšie auto to nakoniec dokázalo. Akurát posledných 5 metrov sme ho museli potlačiť zo snehovej kaše. Prakticky za bezvetria sme rýchlo postavili všetky antény a aj pracoviská boli pozapájané asi dve hodiny pred začiatkom kontestu. Kochali sme sa krásnym počasím, všade okolo sa pohybovalo množstvo turistov a lyžiarov.

Počasie vydržalo takmer až do konca víkendu, akurát v nedeľu pri balení už začalo pofukovať, ale stihli sme dať všetky antény dolu. Mali sme šťastie, že antény počas kontestu nenamŕzali a aj v noci, keď teplota klesla hlboko pod bod mrazu, rotátory fungovali. Drobné problémy ani nestoja za reč, všetky sa podarilo rýchlo vyriešiť.

Hoci podmienky šírenia nestáli za veľa, prežili sme parádny slnečný víkend, každý si z chuti zavysielal, kto mal bežky, tak aj zabežkoval a 100 bodov do MSR je zaslúženou čerešničkou. Dopočutia v máji.

Viac obrázkov na www.facebook.com/OM3Kii

Roman OM3EI

Pásmo 2m:

10 el. M2

Dvojmeter sme pojali tentoraz cvične, s dvoma 10-prvkovými anténami sa nedalo pomýšľať na nejaký seriózny výsledok. A viac prvkov sa v tých podmienkach nedalo postaviť. Pri zariadení sa vystriedali Roman, Janči, Alžbetka, Matúš a Vlado. Spojení je pomenej, necelých 400, chýbajú hlavne stanice nad 800km, kam to nechodilo. ODX je IK7UXU (857 km).

Roman OM3EI

 

Pásmo 70cm:

28 el. M2

Po dlhej dobe sme išli s “lite” setupom, iba jedna 28el. anténa. Neočakávali sme žaden valný výsledok ale nakoniec sme aj pri zlých podmienkach boli sami prekvapený. Klasicky hneď z úvodu závody vyšli spojenia s Enzom IZ7UMS (863km) a s chlapcami s IQ1KW (926km). Highlightom dňa boli ešte spojenia s DK2OY (850km) a OZ9FW (839km). Spojenia pribúdali pomaly a v sobotu pred 20:00Z sme sa pobrali na večeru. V nedelu začíname o 07:00Z a hneď sa darí spojenie s DF0MU (820km), PI4GN (916km) a hodinu na to s PA5Y (900km). Počas celého závodu sme si dohadovali spojenie s OR6T, ale počuli sme sa vždy tak 1-2 sekundy. Aj napriek nízkej účasti, hlavne DL staníc (iba 43), sa podarilo spraviť 171 spojení a celkovo skoro 55k bodov. Dopočutia v plnej sile v máji.

Mišo OM2DX

Pásmo 23cm:

Marcový kontest sme sa rozhodli isť s menšou 1.5 metrovou parabolou. Začali sme na čas a po prvej hodine sme mali len 23 spojení. Po dvoch hodinách okolo 30 spojení, čo je pod priemer a stále nám chýbali dlhé spojenia. Niekoľko krát sme skúšali s IQ1KW ale nedarilo sa. Pred večerom sa podarilo spojenie s SM7LCB a neskôr večer aj s IQ1KW. Okolo deviatej odchádzam s prvou várkou operátorov na chatu a štafetu preberá Vlado. Je mu sa do polnoci podarí par pekných spojení – najdlhší bol I1KFH. V nedeľu skúšame dookola dlhšie skedy ale OR6T ani PI4GN sa nedaria. Závod končíme s 92 spojeniami a 32k bodov. Až na malé zaváhanie pred začiatkom závodu 23cm technika vydržala. Za rádiom sa striedali Vlado OM1HI a Rado OM2ZZ.

Rado OM2ZZ

2 thoughts on “1. Subregionál 2018 – Veľká Javorina

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *