IARU VHF 2018 – Veľká Javorina

from L to R: Rado OM2ZZ, Matúš OM1AZX, Braňo OM2FY, Filip OM1MC, Robo OM1UW, Roman OM3EI, Mišo OM2DX

VHF kontest na aký sa nezabúda

4x10el LFA beaming to HB9 and south DL

Na tohtoročný VHF kontest sme nešli s veľkými očakávaniami. Nebol čas na poriadne prípravy a počet ľudí mal byť dosť obmedzený. Tak sme sa dohodli, že postavíme len to najnutnejšie, aby sme boli aspoň trochu konkurencieschopní. Moc som tomu ale neveril, pretože OM6A na Martinkách zbrojili už od stredy a vyzeralo to, že chcú prinajmenšom prekonať 37 rokov starý slovenský rekord..

Na Javorine sme sa začali schádzať v piatok okolo obeda. Prví boli Mišo OM2DX, Braňo OM2FY, Matúš OM1AZX, potom Roman OM3EI, Robo OM1UW a večer ešte Rado OM2ZZ a Filip OM1MC. Rozhodli sme sa, že postavíme dva systémy 4x10el. a dva systémy 4x5el. Na viac sme nemali ani ľudí ani čas. Vďaka peknému počasiu sme do tmy stihli postaviť obidva väčšie systémy a zvyšok zostal na sobotu. Za tmy sme ešte zapojili pracovisko a potom sme sa už presunuli na chatu, kde sme sa venovali taktickej príprave, niektorí až skoro do rána

V sobotu sme pokračovali za pekného počasia, ktoré prerušila asi dvojhodinová búrka. Našťastie sa potom opäť vyčasilo a mohli sme všetko včas dokončiť.

4x5el beaming to S5 and I … storm is coming

Prvá hodina väčšinou vždy naznačí ako to chodí. Nám priniesla 112 QSO a takmer 30k bodov, čo sa nám doteraz nikdy nepodarilo. Začiatok teda viac než sľubný. Vonku sa však medzitým zotmelo a spustil sa prudký lejak s bleskami a hrmením, čo neveštilo nič dobré. Ďalšia hodina 82 QSO a ďalších 30k bodov. Príjem sťažovalo praskanie a statika na pásme. V tretej hodine sa darí ďalších 82 QSO a neuveriteľných 34k bodov. Hranicu 100 tisíc bodov prekonávame o 17,19 UTC.

Na slovinskom serveri slovhf.net, kde európske top stanice posielajú online skóre, si nevedieme vôbec zle a sme v prvej päťke. Zo slovenských staníc sme tam jediní. Je škoda, že ostatní tam svoje skóre neposielajú a iba to spoza buka sledujú . Tak ako v iných športoch, aj tu by sa dal takto sledovať aktuálny vývoj pretekov. Technicky to nie je žiadny problém, stačí v denníku zadať adresu servera. My tak či tak vieme, ako na tom ostatné stanice sú, ale mohla by to byť zábava aj pre ďalšie stanice.

OM2DX & OM2FY

Vonku leje, hrmí, blesky lietajú vo väčšej aj menšej vzdialenosti, našťastie sa nikdy nepriblížili natoľko, aby sme museli stanicu vypnúť. Príjem je veľmi ťažký, stanice lovíme v praskote, šume, striedame antény, ktoré šumia menej.. Robíme veľa dlhých spojení nad 800km. Nikdy by som neveril, že v takomto hustom daždi by to mohlo takto chodiť. Volajú nás na SSB stanice, ktoré inokedy horko ťažko robíme na CW (ON4KHG 1006km, OR6T 946km). Čerešničkou na torte sú SV2DCD/p (KN00, 949km) a SX2B (KN00, 937km). ODX prichádza o 23:01, kedy zapisujeme do logu G0VHF/p (1209km).

Noc je samozrejme na spojenia slabšia. Vonku stále prší, prakticky až do rána. Body pribúdajú a my tipujeme, či padne bájna 300-tisícová hranica. Stále sa daria aj dlhé spojenia, OV3T (1001km), IK7LMX (913), PA1BVM (923), SM7GVF (933), OZ3Z (892)… Tristovku prekonávame v nedeľu o 10:46 a do konca zostáva niečo vyše troch hodín. Končíme na 333k a spokojne vypíname zariadenia. Všetci sme šťastní z toho, čo sa nám podarilo. Po 37 rokoch bol na dvojmetri zo Slovenska opäť urobený výsledok nad 300 tisíc bodov (ak teda nebudeme mať 10% chybovosť ).

OM2ZZ & OM3EI

Ťažko povedať, čomu za to vďačíme. Podmienky sa nám nezdali nejaké mimoriadne. Je pravda, že sme robili nadpriemerne veľa dlhých spojení (až 50 nad 800km, z toho 16 nad 900km a 3 nad 1000km). Ale konkurencia pár desiatok km od nás by zlepšené podmienky asi tiež využila. Ani DL staníc nemáme nejako extrémne veľa. Už sme ich robili aj viac ako 191. Zaujímavé sú počty spojení do I (66), SP (98), YO (18), LZ (10), HB (8), F (7), SM (4), OZ (4), ON (3), EU (2), LY (2)… Možno je tento pre nás historický výsledok odmenou za tie dlhé roky, čo sa snažíme naplno využiť kvalitu QTH JN88UU a na dvojmetri sa nám to až doteraz nedarilo tak ako na vyšších pásmach.

Po takomto výsledku aj balenie prebieha akosi rýchlejšie a už po 2,5 hodinách sme hotoví. Lúčime sa plní zážitkov z prežitého víkendu, ktorý bol naplnený nielen prácou, ale aj veľkou srandou a zábavou. Aj preto nás to stále baví. Ďakujeme všetkých staniciam za zavolanie a tešíme sa dopočutia v ďalších kontestoch.

Roman OM3EI

follow us: https://www.facebook.com/OM3Kii/

5 thoughts on “IARU VHF 2018 – Veľká Javorina

  1. Hello guys,
    nice results ! tnx for the QSO, we hope to hear you again in the 432MHz & up contest in october.
    Best 73 !!
    Kevin ON5DRE ( OR6T contest team )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *