A1 Marconi Memorial 2018 – Veľká Javorina

from L to R standing: Matus OM1AZX, Robo OM1UW and Jan OM2JU
sitting: Viktor OM1DX, Roman OM3EI, Rado OM2ZZ, Brano OM2FY and Miso OM2DX

Po vynikajúcom výsledku z VHF kontestu sme dúfali, že aj A1 kontest nám prinesie pekný zážitok. Pre mňa osobne je práve tento čisto telegrafný pretek zo všetkých najobľúbenejší. Predpoveď počasia navrávala, že ešte stále by mohlo pretrvávať babie leto, čo len umocňovalo našu chuť pobiť sa opäť o dobrý výsledok.

Už vo štvrtok večer zahájili na Holubyho chate „poradu“ Robo OM1UW s Mišom OM2DX. V piatok ráno potom začali chystať anténny kontingent. Prekvapivo skoro, tesne po desiatej, sa podarilo prísť hore aj Romanovi OM3EI spolu so mnou, OM2FY. Počasie bolo veľmi dobré, tak sme sa pustili do práce. Hovorí sa, že fungujúce veci netreba meniť, preto sme pristúpili k stavbe antén presne tak ako to bolo v septembrovom závode. Aj vo štvorici, najmä vďaka dobrému počasiu, sa nám podarilo postaviť prvých 4x10el. Nasledovalo druhých 4x10el. už v pätici, keď dorazil Rado OM2ZZ. Potom prišlo na rad už relatívne jednoduché štvorča 4x5el. a nakoniec aj druhé štvorča 4x5el. To už ale bolo za tmy a museli sme si svietiť autami, hi. Pomáhal už aj Maťo OM1DR. Boli sme radi, že sme stihli postaviť všetky antény. Presunuli sme sa teda na chatu a zahájili „taktickú poradu“. Pridali sa aj Viktor OM1DX s Matúšom OM1AZX a radili sme sa dĺĺho, niektorí až do soboty.

Brano OM2FY and Miso OM2DX

V noci sa spustil dážď a ráno bola Javorina celá v hmle. Opäť sme ocenili, že antény už stoja a zostávalo už len zapojiť setup, teda K3S s transvertorom Javornik a všetky tie „hračky“ okolo. Ráno prišiel aj Janči OM2JU. Príjemným prekvapením bol po zapnutí rádia nezvyčajne silný signál majáku DB0FGB. Žeby znamenie lepších podmienok? Setup sme zapojili, všetko vyskúšali, prihlásili sa na online score na SLOVHF.net. Všetko fungovalo a mohli sme začať.

Operátorsky sme sa rozdelili do dvoch dvojíc OM2DX+OM2FY a OM2ZZ+OM3EI (ako v septembri) a dohodli sme striedania. Prvé dve hodiny padli na Miša so mnou. Za prvú hodinu na A1 kontest neuveriteľných 75 QSO, z toho 30xDL. Druhá hodina v podobnom tempe skončila na čísle 128 QSO a nastúpili Rado s Romanom. Po 4 hodinách sme mali na konte 214 QSO, začiatok ako z rozprávky. Pred 22,00 sa ODX dostal nad hranicu 1000 km (ON4KHG, 1006 km), po polnoci ho prekonal F1AKK/p (1097 km). O tretej hodine v noci bol stav 437 QSO, čo mávame obvykle pred koncom A1 kontestu. Potom síce prišiel „čierny“ úsek medzi treťou a šiestou hodinou s ôsmimi QSO, ale to tak v tomto konteste v noci býva.

Rado OM2ZZ and Roman OM3EI

Našťastie sa to ráno opäť prebudilo a takmer po sebe zavolali PA4EME (879 km), PA5KT (1026 km) a nakoniec super ODX G4CDN (1214 km). Až do konca to išlo veľmi slušne, podarilo sa aj piate spojenie nad 1000 km, SF6F (1032 km). Samozrejme, pomohli nám zjavne lepšie podmienky šírenia (aspoň u nás), vďaka ktorým sme robili 219xDL, 9xF, 33xI, 2xON, 2xOZ, 6xPA, 4xSM. Až 50 spojení máme nad 800 km a priemer 449 km/QSO.

Kontest sme ukončili tesne pod 600 QSO s výsledkom 267 tis. bodov. Podľa online skóre sú pred nami (aspoň zatiaľ) iba DR9A a DA0FF. Vyzerá to na slovenský rekord, a keď nie, tak sme aspoň výrazne posunuli náš klubový rekord v tomto konteste.

Spokojní sme všetko za dve hodiny pobalili a už za tmy sme sa rozišli domov. Bol to opäť jeden z kontestov, ktoré si asi budeme dlhšie pamätať. Chcel by som celej partii poďakovať za kopec skvelo odvedenej práce a príjemne strávený víkend.

Braňo OM2FY

 Viac foto / more pictures:  Facebook www.facebook.com/om3kii

IF YOU WOULD LIKE TO HEAR YOUR SIGNAL AUDIO RECORDING, FEEL FREE TO SEND YOUR REQUEST TO om2dx(at)om2dx.com AND WE WILL POST IT HERE ON OUR WEBSITE.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *