1. Subregionál 2019 – Veľká Javorina

Naše kontestové QTH sme od MMC A1 2018 navštívili iba raz a to počas januárového VKV Prevádzkového aktívu. Už vtedy bola snehová nádielka taká, že sme sa cca hodinu prekopávali ku dverám nášho QTH ☻. Neskôr snehu ešte pribudlo, tak sme počas februára netrpezlivo sledovali vývoj počasia. Optimizmus nás neopúšťal a snehu neubúdalo. Aj tak padlo rozhodnutie, že ideme. Týždeň pred kontestom sa počasie v Bratislave začalo prudko meniť na jar. Po snehu žiadna spomienka, vo štvrtok bolo v hlavnom meste viac ako 20 stupňov nad nulou. To však neplatí na Veľkej Javorine.

Po všeobecnej elektronickej mobilizácii sme tím zostavili nasledovne: Braňo/OM2FY a moja maličkosť (OM1UW) sme na Holubyho chatu vyrazili už vo štvrtok večer. Cesta po chatu úplne suchá, jednoducho paráda. Strávili sme pokojný večer v úplnom tichu Veľkej Javoriny. Jediné rušenie vyvolával občasný kontakt s pivnou pípou 🙂

from L to R – Rado OM2ZZ, Ondro OM4DW, Braňo OM2FY, Robo OM1UW, Vlado OM1HI and Mišo OM2DX

Ráno ,ihneď po skorých a výdatných raňajkách, sme sa pokúsili prekonať snežnú bariéru na ceste z Holubyho chaty na Veľkú Javorinu. Skončili sme po cca 70 m hneď za prvou zákrutou. Rýchla myšlienka – moje auto je asi ťažké, tak sme požičali sme si z Holubyho chaty Ladu Nivu s reťazami. Naložili sme do nej potrebný kontestový materiál, vrátane paraboly na 23 cm a hlavne lopatu. Pokus bol kúsok úspešnejší – cca 2 m ďalej J Niva zostala visieť na bruchu. Tak sme vystúpili z Nivy a vstúpili do javorinskej hmly s cieľom vykonať rekognoskáciu zvyšku cesty. Výsledok bol horší ako sme predpokladali. Po ceste na Javorinu sa nachádzalo niekoľko tiahlych a vysokých závejov à cesta autom nemožná. Preto sme neváhali a zobrali sme do rúk, čo sme vládali. Pomalým výstupom sme sa blížili na Veľkú Javorinu. Toto sme zopakovali vo dvojici ešte raz s kompletným ANT systémom 70 cm 4×6-el., vrátane stožiara a kabeláže+2ks bandasky s vodou Počas druhého zostupu dorazili na chatu Jozef/OM3CCE + XYL Maja, Roman/OM3EI a Mišo/OM2DX+Ondro/OM4DW. Po výdatnom obede sme sa vrhli s ďalšou vynáškou na kopec. Medzitým dorazili Viktor/OM1DX+Matúš/OM1AZX. Pustili sme sa do stavania troch smerov na 2m (LFA-juh, LFA-západ a M2 východ), 1xM2 + 4×6. Podvečer dorazili Rado/OM2ZZ + Vlado/OM1HI. Do večera sme mali oživené pracoviská 2m a 70 cm. To bolo na piatok z pracovného programu všetko. Pobrali sme sa na chatu. Dali sme si výdatnú večeru a začali sme ladiť taktiku a formu na nasledujúci deň. Nedarilo sa zhodnúť na taktike, tak porada sa natiahla až do skorých sobotných hodín 🙂 .

Ondro OM4DW

Sobota. Budíček 7:30, raňajky, výstup na Javorinu so zvyškom zariadení na 23cm. Inštalácia RIG 23 cm. Ondro obil námrazu na 70 cm anténach. Takmer všetko fungovalo ako hodinky. LFA-juh potrebovala malú opravu – karabína kotvy bránila otáčaniu – musela opäť na zem. Tak sme ju aj zbavili námrazy. Na 70 cm sme doplnili „zázračnú“ spojku s káblom a už je to úplne dokonalé (možno téma na výskumnú úlohu J). Ondro obil námrazu na 70 cm anténach. Ostalo nám iba zbaviť sa námrazy na ANT 2m M2-východ. Pobrali sme sa opäť snehovou cestou dolu na obed. Cestou späť Rado poskytol laminátový výsuvný stožiar, ktorým sme obili námrazu na  ANT 2m M2-východ. TNX.

Závod sme začali načas, spojenia pekne pribúdali. Viac v reportoch z jednotlivých pásiem. V nedeľu predpoludním sme museli pre vysoké PSV zložiť ešte raz ANT 2m LFA-juh. Po drobnej korekcii konektoru sa PSV vrátilo do normálu. Po cca hodine operátor zistil, že na túto anténu smerovanú na juh robí OK1. Niekde je chyba?! Po kontrole sme museli otočiť rotátor o cca 100 stupňov upsss 🙂 .

Vďaka všetkým účastníkom za zimné výkony a proti staniciam za spojenia.

Dopočutia v 2. SUBREG-u už so všetkými pásmami (2m až 3cm)

Viac obrázkov na www.facebook.com/OM3Kii

Robo OM1UW

Pásmo 2m:

Braňo OM2FY

Tak ako už bolo vyššie uvedené, zimné počasie nedovolilo postaviť taký setup ako obvykle. Nakoniec sa podarilo postaviť do 3 smerov po jednej anténe, 10el, 10el a 9el. Na jednej z antén sa v noci na nedeľu rozhodla N-ková samica že už nebude zabezpečovať kontakt a tak sme asi tretinu závodu nevedeli robiť prakticky nič zo smeru na Taliansko. Opraviť sa to podarilo až keď prišli v nedeľu doobeda personálne posily. Ostatná technika pracovala bez problémov. Prvá hodina, celkom slušných 86q, po dvoch hodinách 150q, po troch 200q, na 1.subreg celkom pekný začiatok. 300q po ôsmej večer a 400q dve hodiny po polnoci, hranica 500q padla pred pol jedenástou, na 600q sme už nedosiahli, ale aj 583 QSOs a bezmála 200.000 bodov  s priemerom 343km/QSO je na 1.subregionál veľmi pekný výsledok, minimálne je to náš klubový rekordný 1. subregionál.   Podmienky skôr podpriemerné, ani jedno QSO nad 900km, iba 8q nad 800km, celkom slušných 171 x DL a celkom zaujalo  47 x SP (kde evidentne narastá aktivita), vďaka dlhému výpadku antény iba 31 x I (to chýba),  ODX pre tentokrát iba 874km, F5OOM/p z JN28. Závod na 2m som odtiahol spolu s Ondrom,  OM4DW. Nakoniec  ako vždy vďaka celej partii za more odvedenej práce a príjemný víkend.

Braňo OM2FY

 

Pásmo 70cm:

Mišo OM2DX

Tento závod sme odbehli zase v setupe, ktorý nam počasie umožnilo a to s jednou 28el. anténou a 4x6el. Neočakávali sme žiaden valný výsledok ale nakoniec sme aj pri 10 hodinovej pauze spravili bez 2tis bodov rekord v 1.subregu.   Hned v prvej polhodinke sme spravili povinné spojenia s Enzom IZ7UMS (863km) a s chlapcami s IQ1KW (926km). Po piatich hodinách to balím a ideme sa prebrodiť na chatu. V sobotu stoja za zmienku ešte spojenia s OZ9FW (839km) a nie často robené spojenie s Kaliningradom v podobe RA2FGG (691km). Ráno sadám za rádio 06:00Z a hneď nasleduje trojica dlhých spojení – OR6T (946km), DF0MU (820km) a  PA4VHF (856km). Darí sa robiť kopec staníc nad 700km a podarilo sa aj spojenie s PI4GN (916km). Na pásme neboli žiadne stanice z LZ a YO. Potešila na tento závod veľká účasť DL staníc – 56 QSO. Vďaka za spojenia a dopočutia v plnej sile v máji.

Mišo OM2DX

Pásmo 23cm:

 

Vlado OM1HI

Na kopec sme s Vladkom dorazili až v piatok navečer. Keďže už bola tma, Vladko pomohol Romanovi s prípravou 2m pracoviska. Na kopec sa dalo od chaty dostať len po vlastných, takže všetku techniku sme vyvláčili v rukách. Tento krát môžme smelo poslať denník z 23cm na SOTA portal ? Dvadsaťtrojku sme sprevádzkovali až v sobotu dopoludnia. Zmenou oproti štandardu bolo použitie menšej – 1,5m paraboly.

Závod začíname spojením s OK2BFF, IQ1KW robíme hneď za ním. Po prvej hodine máme v logu 22 a po druhej 31 spojení. Celkovo je na pásme menej staníc, ako vždy v 1. subregionále. Aj tak sa počas prvých dvoch hodín daria aj dlhé spojenia – 10x DL a F6KFH.  Do večera sa daria ešte spojenia s DJ4WT, SP4MPB, SP5XMU, DH1WM, DL3IAE, IK3VZO. Z JO30/32 potešili DF0MU a DL0GM. Dohodli sme sa, že spať pôjdeme keď bude 80 spojení. Naše čakanie ukončil Valter IW3SPI  45 minút pred polnocou. Spokojne odchádzame v tme peši na chatu.

Rado OM2ZZ

Ráno Vladko vyráža hore hneď s brieždením (slnko nebolo 🙂 a rozbieha akciu na 23cm. Ráno robíme najmä kratšie spojenia do OK, S5, HA a 9A. Z tých dlhších potešili najmä DF0XG, I1KFH, DL6SAQ, DK1HW, DL2EAA a DR5T. Po niekoľko násobnom skúšaní sa darí aj spojenie s PI4GN. Pred koncom závodu Vladko robí YU1LA a SP2DDV.

Nakoniec sa podarilo spraviť 107 spojení a 39k bodov. Zo 107 spojení je 37x DL, 24x OK, 8x OM, 7x I, 6x HA a SP, 5x 9A, OE a S5, a po jdenom spojení z F, PA a YU. Oproti roku 2017 je o 7 DL viac, ale chýbajú spojenia z OE, HA, SM, YU, a HB9.

Pri rádiu sa striedali OM1HI a OM2ZZ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *