2. subregionál 2019 – Veľká Javorina

Po „zimnom“ 1. subregu v marci sme sa tešili na prvý „jarný“ kontest. Och ako veľmi sme sa mýlili …

Začali sme štvrtkovým neskorým večerom na Holubyho chate v zostave Roman OM3EI, Mišo OM2DX, Robo OM1UW, Ria OM1YL, Rado OM2ZZ, Ondro OM4DW a Braňo OM2FY. Spriadali sme hlavné ciele, plány a taktiku. Poniektorí až do piatkového východu slnka… Na základe faktu, že máme 13cm zariadenie v poruche, sme rozhodli, že pre tento kontest vynecháme naše mikrovlnné „trojča“ 13-9-6cm a budeme QRV len 2m-70cm-23cm-3cm. Predpoveď počasia nebola úplne najlepšia, ale však my sme optimisti.

Piatkové ráno nás bohužiaľ nepotešilo, pršalo síce iba raz, ale zato prakticky nepretržite. Aj napriek tomu sme sa pustili do práce a pokým podvečer prišli posily, tak sme pripravili na vztýčenie všetky štyri 2m anténne systémy. Po príchode Vlada OM1HI, Viktora OM1DX, Matúša OM1AZX a Jančiho OM2JU sa nám podarilo do západu slnka všetky štvorčatá vztýčiť a podarilo sa niečo málo aj z 70cm a 23cm „železom“. Západ slnka bol jediný piatkový moment, kedy sme to slnko aspoň videli… Až vtedy prestalo pršať.

Za tmy sme sa unavení dostali späť na chatu a doplnení o Mišku OM4CX s Hankou (aktuálne naša najmladšia členka), Števa OM3RG s Beátkou (možno budúcou členkou) a omladinou: Betka OM1DP, Braňo OM1BD, Natália OM2YW, Tomáš OM2ATU a Matej sme pokračovali vo štvrtkovom štýle.

V sobotu ráno vykuklo slnko a do začiatku preteku sa nám bez problémov podarilo dorobiť všetko potrebné. „Hračky“ pracovali výborne a doplnení už aj Filipom OM1AI sme mohli začať.

Čo sa dialo v samotnom konteste sa dočítate nižšie v komentároch k jednotlivým pásmam. Ja sa sústredím na to, čo sa stalo v nedeľu nadránom. Už v sobotu pred polnocou sa spustil opäť dážď ktorý sa v nedeľu okolo štvrtej hodiny ráno nášho času zmenil na pomerne silnú snehovú víchricu, čo v kombinácii s teplotou pod bodom mrazu malo za následok, že okolo siedmej hodiny rannej sa všetky naše antény stali na príjem hluché a na vysielanie nepoužiteľné. Relatívne prístupné antény na 70, 23 a 3cm sa ešte ako tak dali očistiť, ale s 2m sa nedalo urobiť už nič. Po spoločnej porade sme usúdili, že vzhľadom na už „nahonobené“ skóre bude lepšie a bezpečnejšie kontest ukončiť. Tak sme to okolo obeda odpískali. V podmienkach, ktoré na kopci panovali, nebolo možné ani len bezpečne pobaliť antény.

Boli sme z toho síce smutní, lebo najmä 2m sme mali rozbehnutý sľubne, ale príroda bola tentokrát silnejšia a to sa pri našom koníčku občas stáva. Aj napriek tomu to bol kontest , ktorý si budeme asi dlho pamätať. Chcel by som celej partii poďakovať za kopu obetavosti v náročných podmienkach, množstvo odvedenej práce a príjemne strávený víkend.

Braňo OM2FY

Komentár k pásmu 2m:

Počasie v piatok pred kontestom bolo daždivé, ale napriek tomu sa nám podarilo postaviť všetky štyri anténne systémy: 2x4x10el. a 2x4x5el. Kontest začal štandardne a prvá hodina priniesla 102 QSO a 28 tisíc bodov. Bodovo najvýživnejšia bola druhá hodina – 91 QSO a 34k bodov. V ďalších dvoch hodinách sme stále dosahovali cez 20 tisíc bodov a vďaka LZ0C (KN22) sme mali ODX 930km. Vyzeralo to veľmi dobre, darili sa nám dlhé spojenia a bodový priemer sa pohyboval okolo 360 km/QSO. Potom už hodinový rate klesal, ale udržiavali sme mierny náskok pred konkurenciou z OM2Y, ktorý postupne narastal. V noci aktivita na pásme poklesla, ale podarilo sa spojenie s OR6T a ODX vzrástol na 946km. Očakávali sme svitanie a a sním prísun nových staníc. Namiesto staníc však prišiel prísun snehu a ľadu a koniec našich nádejí. Ale o tom už písal Braňo.

Napriek tomu, že sme kontest nedokončili, odchádzali sme spokojní. Overili sme si, že náš 2m setup funguje. Chlapcom z OM2Y gratulujeme, naplno sa prejavila výhoda ich nižšieho QTH, i keď určite si na Peckovej aj bez snehu užili svoje. Dopočutia v ďalších kontestoch.

Roman OM3EI

Komentár k pásmu 70cm:

Keďže sme sa dohodli že prioritou v tomto konteste bude 2m pásmo zostalo nám po pomerne vyčerpávajúcom budovaní 2m anténneho sytému len málo času na infraštruktúru 70cm pásma. Navyše hrozilo že v sobotu ráno bude znovu pršať a tak sme ostali pri single otočnej Yagine a štvorčati na fixný západný smer. Začiatok kontestu sa rozbehol pomerne svižne vďaka skúsenostiam a neuveritelnému multitaskingu Miša OM2DX keď za prvú hodinu stihol urobiť 43 QSOs. Pileup pokračoval aj v druhej hodine ale bolo už cítiť že podmienky sa zhoršujú. Napriek tomu sa podarilo urobiť dosť spojení s talianskymi a jadranskými stanicami s ODX IQ1KW – 926km.  Šancu v ďalších hodinách dostali aj naši mladí operátori Alžbetka, Tomáš a Braňo aby sa zdokonalili v obsluhe pracoviska. Spojenia však už pribúdali pomaly a tak sme pred polnocou skončili so 107 spojeniami, poväčšine na SSB. V nedeľu ráno sme sa zobudili do zasneženého rána s extrémnym vetrom a námrazou na anténach takže pre spojenia boli prakticky nepoužitelné. Aj keď sme prvky s Ondrom OM4DW očistili od námrazy zlepšenie bolo len chvílkové a po chvíli boli antény znovu rozladené a “hluché”. Preto rozhodnutie ukončiť závod predčasne bolo velmi rozumné. Celkový výsledok na 70cm so 115 QSOs a odhadovaným skóre 33 590 bodov bol adekvátny podmienkam, CU in better CONDX.

Jano OM2JU

Komentár k pásmu 23cm:

Pred závodom som si dal úlohu skúsiť nastaviť „vodopád“ na IC-7300 tak, aby zobrazoval signály, ktoré nevieme detekovať uchom. Nech som robil čo som robil, nepodarilo sa. Vždy som našiel slabý signál, ktorý som počul, ale na vodopáde vidieť nebol. Budem sa tomu ešte musieť povenovať.

Závod sme začali načas, v prvej hodine máme 28 spojení, z toho 3x DL, YU1EO. Druhú hodinu končíme na čísle 43, pričom sa podarilo ďalších 10 DL staníc a F6KFH. S Vladkom máme takú dohodu, že nevyhľadávam 9A, HA, OE, S5 a SP stanice, tie robí on. Preto som sa aj ďalej sústreďoval najmä na stanice z Nemecka. Zatiaľ čo som večeral, Vladko porobil nejaké bližšie stanice a podarili sa mu aj IK3ERQ, DG5CST, DK0GHC a DL0GM z JO31 🙂

Večernú smenu sme ukončili po jedenástej, s tým že v logu máme 77 QSO. 23 cm pracovisko ostáva bez operátora až do šiestej hodiny rannej. Vtedy sadá za mikrofón Vladko a spojenia začali znovu pribúdať. Kým dorazím ja daria sa mu spojenia s DL2DAO a I5MZY/4. Vladka striedam po desiatej hodine a v logu pribudli ešte IK3VZO, OK1MAC a RA2FGG. Následne sa aj napriek snahe a skedom nepodarili už žiadne spojenia. Dôvodom bolo zjavne počasie. Ťažko povedať, či bol problém s anténou, alebo s hustým snežením, ktoré robilo nepriestrelnú stenu pre naše signály.

Pred jedenástou prišiel na QTH zvyšok tímu a padlo rozhodnutie kvôli počasiu ďalej nepokračovať v závode…

Nakoniec sa podarilo spraviť 88 spojení a tesne nad 31k bodov. Niekoľko krát sme skúšali s PI4GN, OR6T a OZ8ZS bez úspechu. Tento krát chýbali tiež stanice z HB9 a SM. Zavysielali sme si do sýtosti, ale výsledok na zápis do tabuľky rekordov nie je.

Pri rádiu sa striedali sa striedali Vlado OM1HI a Rado OM2ZZ

Rado/OM2ZZ

Komentár k pásmu 3cm:

Tento pretek sa k nám pridal aj Števo OM3RG s dcérou Beátkou. Prejavil záujem o toto pásmo, tak sme za rádiom prestriedali. Technika po starom, počas príprav ani preteku sa nevyskytli žiadne problémy.

Protistaníc málo, ale tropo skedy sa celkom darili. To čo bežne robíme, sme robili aj teraz. Na studenom fronte mali signály občas rain scatter zvuk, mal som dojem, že ani nepomáha, ani neškodí. Do večera sme urobili, všetko čo tam bolo – OK1, 9A, S5, z Nemcov len najbližší DL3MBG. V nedeľu ráno som skontroloval zariadenie spojením s OK2DL, potom sa objavili ešte DL6NAA a DJ2NR z rovnakého štvorca a na 454km sa stali ODX. Ešte klasické tropo s HA8V a to bol aj koniec, lebo klubová rada rozhodla o predčasnom ukončení preteku. Pohľad do zoznamu značiek na chate prezrádzal, že aj tak už nie sú protistanice. Paradoxne 3cm bolo asi jediné pásmo, ktoré v tom extrémnom počasí a námraze fungovalo normálne.

Spolu 27 spojení a 5432 bodov.

Ondro OM4DW

One thought on “2. subregionál 2019 – Veľká Javorina

  1. Thank you for the nice 2m QSO, pity we could not complete on 70cm…
    We hope everything went well during the disassembly of your station.
    See you in the July contest !
    GL & 73, OR6T contest team.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *