3. subregionál 2019 – Veľká Javorina

upper L to R: OM1UW, OM2FY, OM1DX, OM1BD, OM1DP, OM1DR, OM2JU, OM1AZX, OM4DW lower L to R: OM2DX, OM2ZZ, OM3-0260, OM1YL, OM3EI, OM2YW, OM3-0270, OM2ATU, OM1MC missing in picture: OM1HI

Na Poľný deň sme sa zišli v peknej zostave 19 kusov, a okrem starých harcovníkov sa zúčastnila aj mládežnícka čata, čo dávalo predpoklad, že v  PD mládeže obsadíme obe pásma. Malý zádrhel nastal, keď sme zistili, že niektorí mládežníci medzičasom zostarli tak, že sa už nevošli do vekového limitu PDM 18 r. Vysielanie tak zostalo na troch najmladších – Tomáša OM2ATU, Miša OM3-0270 a Šimona OM3-0260.

Brano OM1BD and Bety OM1DP operating 2m station

Pred kontestom však bolo treba postaviť aj nejaké antény. Preto sme sa na kóte zišli už v piatok pred obedom.  Rozbeh bol trochu pomalší, ale s pribúdajúcimi členmi sa práce predsa len pohli. Stavali sme naše osvedčené štvorčatá na dvojmeter (2x4x10el. a 2x4x5el.) a k tomu ešte 8x7el. na 70cm. Na konci dňa boli všetky antény na svojich miestach. Vďaka rôznym lákavým občerstvovacím ponukám je niekedy ťažké sústrediť sa na detaily, a tak sa stalo, že na jednom zo štvorčiat 4x10el. boli antény v menších rozostupoch ako mali byť. To znamenalo dať celý systém opäť dolu, všetko rozobrať, poposúvať antény a zase zdvihnúť hore. Dotyčný zodpovedný stavač sa stal následne vďačným terčom Mišových ironických poznámok, ktorý si takúto príležitosť nemohol nechať ujsť 😛 .

Ondro OM4DW practicing yoga on 70cm tower

Na sobotu teda zostala oprava štvorčaťa a zapojenie setupov a mohli sme začať. O priebehu jednotlivých pásiem píšu operátori nižšie, celkovo sme ale s výsledkami veľmi spokojní. Na všetkých pásmach okrem 3cm sme zvíťazili, a aj na 3cm chýbal povestný chlp. Zvlášť si ceníme výsledok na 2m, kde bola najväčšia konkurencia.

Počas kontestu sme boli aktívne pripojení (tak ako už niekoľko rokov) k slovinskému serveru http://slovhf.net/en/claimed/, kam sme posielali priebežné skóre a mohli tak sledovať, ako sme priebežne na tom. Z našich staníc tak robia len OM2Y. Ostatní zrejme len sledujú ako si vedie konkurencia, ale vlastné skóre neposielajú, čo je na škodu. Pripravujú tak o zážitok zo sledovania online vývoja kontestu nielen seba, ale aj ostatné stanice. Často je veľmi zaujímavé a napínavé sledovať, ako sa menia rozdiely medzi stanicami, kedy sa ktorej stanici darí a ktorej nie. Technicky treba len nastaviť logovací program, aby posielal skóre, na uvedenej stránke sú k tomu návody. Takže, ak sa niekto hovorí, že mu to nejde, ide len o výhovorku. Domnelá konkurenčná výhoda nie je z toho žiadna, viď výsledky.

Roman OM3EI

follow us on: www.facebook.com/OM3Kii

 

Komentár k pásmu 23cm:

Rado OM2ZZ with Naty OM2YW

Pred začiatkom závodu nás začal hnevať internet. Preblém sme lokalizovali na úrovni WiFi routera, takže kontestové PC by mali byť Online.

Závod sme začali načas, v prvej hodine máme 24 spojení, z toho 5x DL a IQ1KW (s ktorým bolo tento krát trochu viac práce :-). Druhú hodinu končíme na čísle 35, čo je o 8 QSO menej ako v 2 subregionále. Tento trend pokračoval až do konca závodu. Spojenia pribúdajú akosi pomalšie , dlhé spojenia sa robia tažšie – ide to ako v lete na saniach.

O jedenástej večer prenechávam rádio Vladkovi na nočnú smenu. Pri striedaní máme mizerných 71 QSO v logu pričom pribudlo pár DL, 2x YU a F6KFH a SM7LCB.

Vladkovi sa do rána daria pekné spojenia  s I1KFH, YU1EL a LZ2T! Bulharsko je od nás veľmi ťažký smer lebo v trase nám vadia káblové rošty, stožiar a budova vysielača. To bolo ťažko vydretých 775km.

Ráno striedam Vladka a do konca závodu sa nám spoločne daria spojenia s HB9BAT/P, RA2FGG. O 12:00 letia správne lietadlá a darí sa spraviť 6x DL za sebouz (2x JO50, 2x JO61 a 2x JO31).

Niekoľko krát sme skúšali spojenie s Jaapom z PI4GN, druhým Jaapom PA0O a OZ1ALS ale spojenia sa nakoniec nepodarili. Počas závodu sme sa trápili s výpadkom lietadiel v Airscout softvéri. Najskôr sme preverovali pripojenie do internetu, ale chyba bola nakoniec v Plane feed. Rovnaký problém zaznamenali aj v PI4GN.

Nakoniec sa podarilo spraviť  117 spojení a tesne pod 44k bodov. Do výsledku z pred roka nám chýbalo 22 QSO a 12k bodov. Tento krát chýbali viaceré stanice z HB9, SM, SP, OK a I. Chýbali aj big guns – DR9A, DL0GTH, DM7A aj OM6A 🙂

Tento krát sme mali pri rádiu dvoje slúchadlá. Dosť času pri nás počúvala Naty OM2YW, ktorú zaujímali spojenia cez lietadlá. Vraj inak je to nuda 🙂 Hlavu v smútku už má Janko OM2JU, lebo teraz špekuluje či budú vedieť tie lietadlá robiť aj z domu. Na 144/432 MHz aktívne vysielala mládež. Najmladší si schuti zavysielali počas PDM. Veľmi sa teším, že nám rastú mladí operátori.

Pri rádiu sa striedali sa striedali Vlado OM1HI a Rado OM2ZZ

Rado OM2ZZ

Komentár k pásmam 13-9-6cm:

Výsledok na 13cm je slabší ako po iné roky. Je to poznačené neúčasťou mnohých aktívnych DL staníc, čo je hlavný prísun bodov. ODX ako tradične IQ1KW (926 km), po dve spojenia nad 800 km (DF0MU, I1KFH) a nad 700 km (IK2OFO, DL0GM). Na 9 a 6cm to bol štandard, za zmienku stojí rainscatter na 6cm, vďaka čomu sa konečne podarilo spojenie s IK3COJ (559 km). Škoda, že sa na pásme objavilo viac I staníc.

Roman OM3EI

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *