2. Subregionál 2010 – Veľká Javorina

Po dlhej zime, ktorá nám nedovolila zúčastniť sa marcového kontestu, sme sa už tešili na 2. subregionál. Pôvodný plán bol vyraziť v piatok o 13,00. Ako to už býva, nakoniec sme sa na kopec dostali až tesne pred zotmením, takže zo stavania antén nebolo nič. Večer sme strávili pekne po slovensky na chate. Ráno už o ôsmej sme vyrážali na kopec. Čakala nás stavba antén a pracovísk na 5 pásiem. Na dvojmetri sme použili našu novú zbraň – hliníkový priehradový stožiar, na ktorom sa točil 18el M2.

K priehraďáku bol prichytený trubkový stožiar so 4×5 el. Išlo o nový setup, preto sa stavba trochu pretiahla. Na ostatných pásmach sme použili klasiku – 4x18el na 70 cm a paraboly na 23 a 3 cm. Na pásmo 13 cm už nezostali sily. Dvojmeter sme stihli načas. Problémom bola 70-ka, kde nám hneď na začiatku odišiel PA. Tým boli naše šance na dobrý výsledok už vopred stratené. Skúmaním PA sme stratili ďalší čas, čo si odniesli vyššie pásma, na ktorých sme začali asi s hodinovým oneskorením. Počasie nám celkom prialo, počas stavania a skladania antén bolo pekne, nepršalo, nefúkalo. Až na tú nešťastnú 70ku môžeme byť s výsledkami spokojní. Na všetkých pásmach sme prekonali naše klubové rekordy 2. subregionálu, na 2 m a 23 cm aj slovenské rekordy. Tešíme sa dopočutia v Poľnom dni, dúfame už v plnej sile.

Komentár pre 2 m pásmo:
Začiatok bol veľmi dobrý, 101 spojení a 25 tisíc bodov. Potom síce išiel priemer dolu, ale potešujúce bolo, že DL stanice išli prakticky od začiatku až do konca veľmi dobre. Robili sme až 9 staníc z JO30/31, čo je na naše pomery dosť. Celkovo je v logu až 225 DL staníc, potešilo aj 5xF, 2xHB9 a 2x SM. ODX sa stal LZ9X 935 km. Nad 800 km sme mali až 16 spojení. Prvý krát sme použili kombináciu IC-756PRO3 + tsvr Javorník. Príjem bol výborný a vysielaný signál zrejme tiež, počas kontestu sme nemali ani jednu sťažnosť na jeho kvalitu. TNX všetkým za zavolanie.

Komentár pre 23 cm pásmo:
Po peripetiách s 70 cm pracoviskom a rotátormi sme hodinu po začiatku závodu začali vysielať aj na 23 cm pásme. V úvode prekvapil Jan DL3JAN s parádnym signálom. Nasledovali povinné spojenia do OK2 / OM a postupné dohováranie skedov s vzdialenejšími stanicami. Darí sa niekoľko pekných spojení – už tradične nesklamal Andreas DK6AS s pekným signálom, Norbert DL4DTU, vydrené spojenie s Francom I4LCK, Aldo IK3COJ s UFB signálom a IK3GHY. Nasledovalo SSB spojenie so Svenom DG6ISR, klubovkou DK0ZB a Tilom DH1FM. To všetko samozrejme pretkané stanicami z OK, HA a SP. Po desiatej večer sa daria spojenia s Robertom IZ4BEH a sklubom DK0NA. Sila jeho signálu ma vyprovokovala zájsť do auta pre mobilný telefón a spraviť pár záznamov spojení. Proste ho bola radosť počúvať. Nasledujú spojenia s ďaľšími rádioklubmi DL0GTH, DF0YY a našim ODX spojením s DR5A, ktorí nesklamali a už tradične mali suprový signál. Do polnoci ešte potešili spojenia s Frantou OK1PGS, Pavlem OK1VEI a Romanom SP5AQT. Cez noc sa darí spojenie s klbom UR7D, 9A1CMS, S51ZO, SP4MPB a SP7VVB. Ráno sa daria spojenia s Uwem DL1SUZ,  Norbertom DL1SUN, Friedhelmom DG2DAA a poslednou stanicou z DL bol Juergen DK3WG.

Sila niektorých signálov bola prekvapivá – počúvnite si záznamy spojení nižšie (DR5A, DF0YY, DL0GTH). Vždy keď bola anténa na 300 stupňoch bolo počuť Mateja z OK2KKW. Na druhú stranu sa nepodarili spojenia so štandardne robiteľnými stanicami ako DL7QY a DF0MTL.

Komentár pre 10 GHz pásmo
Hoci sme 10 GHz pásmo tiež začali s asi jednohodinovým oneskorením, sobota podvečer prišla s príjemnými prekvapeniami.  Okrem blízkych spojení OM, OK2 sa podarilo  cez rain-scatter (cca od 16.00 UTC) urobiť okrem OK1 aj pár DL staníc a 9A, s pekným ODX  DK1KC/P vo štvorci JN58QH, vzdialený 470km. Zaujímavé boli sily ich signálov, často vyššie, ako klasický čistý CW tón blízkych staníc. V noci pásmo stíchlo, chvíľami sa rozpršalo. V nedeľu sa už pri hmle resp. dáždi vhodný rainscatter-ový mrak viac neobjavil a podarilo sa urobiť len niekoľko OK staníc. Celkový výsledok (s výbavou PA 2,5 W a 0,85m offset. parabola) : 22 spojení. I tak to je náš najlepší výsledok na 10 GHz pre II. subreg. contest. Na kopci vedľa nás skúšali mikrovlny aj Paľo OM3LQ a Dušan OM1GX – s úspechom pásmo 24 GHz. Cenné skúsenosti  z nadväzovania spojení cez rain-scatter nám pritom kamarátsky odovzdal Dušan OM1GX – v tejto technike sa ešte musíme veľa učiť a aj prakticky cvičiť.

 Závodu sa zúčastnili:  Filip OM1AI, Viktor OM1DX s Matúšom, Vlado OM1HI, Ria OM1YL, Mato OM2ST, Rado OM2ZZ, Roman OM3EI, Patrik OM3TTT, Robo OM3TUW a Stanka OM8QA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *