IARU UHF contest 2009 – Veľká Javorina

Na Veľkú Javorinu sme dorazili asi hodinu pred zotmením v zostave – Stanka OM8QA, Roman OM3EI a ja. Na chate sme si dali kofolu a ponáhľali sme sa na vrchol skúsiť šťastie pri našom ďaľšom optickom pokuse. Vyhliadky na úspech boli malé nakoľko výhľad z Javoriny bol horší ako v auguste keď sa nám podarilo spojenie s OK2KQQ. Keď sme už boli hore, predsa len som rozbalil optiku.

Rozhodli sme sa zostať na kopci do zotmenia a len čo najkratší čas. Na naše veľké prekvapenie sa optické spojenie do Šamorína podarilo bez väčšej námahy. Spojením medzi OM3Kii a OM1LD  sa nám podarilo zväčšiť náš optický rekord na 94 km. Po návrate na chatu sme sa zvítali s Robom OM3TUW a v tejto zostave sme prečkali noc.

V sobotu ráno nás už čaká maringotka na kóte a stavba antén pre vyššie pásma môže začať. Antény máme pripravené dve hodiny pred začiatkom závodu. Oživenie 70 cm pracoviska je bezproblémové a závod začína načas.
Na dvadsaťtrojke skúšame nový IC756PROIII s transvertorom. Ako to už chodí, asi hodinu pred začiatkom závodu zisťujeme, že máme problém s príjmom. Aj keď som doma všetko skontroloval,  ešte raz kontrolujem správnosť zapojenia všetkých koaxiálov a prepojok. Chybu som neobjavil a stožiar s parabolou musí ísť dolu. Chyba je v LNA boxe. Elektricky vyzerá všetko v poriadku, nakoniec Filip OM1Aii zistil, že máme zaseknuté prepínacie koaxiálne relé. Pár precvaknutí rukou pomohlo. Závod začína aj na 23cm tento krát sme dali konkurencii náskok trištvrte hodinu. Postupne oživujeme aj 3 cm a 13 cm. Pásma sú štyri, nás je sedem. Tento krát si zavysielal dosýta každý kto mal chuť.

70 cm je pásmo kde sa nám podarilo tentokrát urobiť 309 spojení a 87 tisíc bodov. ODX je IQ1KW, podarilo sa spojenie s 68 x DL, 97 x OK a 38 OM. Celkom slušné na naše možnosti a na to že po závode sme zistili, že naše antény budú potrebovať generálku (neprezieravo sme ich pripojili na analyzátor a nestačili sme sa diviť).

23 cm bolo pásmo do ktorého som vkladal veľké nádeje kvôli novej technike. Od začiatku závodu som bol na pochybách – niekoľko dlhých hodín sa nám nepodarilo spraviť dlhšie spojenie. Vykúpenie prišlo tesne pred ôsmou keď sa podaril DM7A a o 20 min DG6ISR.  Keď sa ookolo deviatej podarili spojenia s IZ4BEH, I4LCK a IK3COJ bol som spokojný. Kým som išiel spať podarilo sa ďaľších 5 QSO do DL. Ráno sa darí urobiť 6 QSO do DL. Tento krát som mal IQ1KW na lopate niekoľko krát, ale stále sa nedarilo dokončiť obojstrannú výmenu kódu s potvrdením. IQ1KW (934 km ODX) sa podaril urobiť až o siedmej ráno za 559 u nás vyhrával solídne 599. Spojenia teraz pribúdajú pomalším tempom. Ešte sa darí štandardné spojenie s DR5A a ďaľších 5 QSO do DL. Závod končíme s počtom spojení 102 a 30 tisíc bodov z toho 19 x DL, 38 x OK a 10 x OM. Nová výbava sa osvedčila a zdá sa, že bol to krok správnym smerom.

13 cm pásmo je taký náš benjamín a stále sa učíme ako sa správa tá naša výbava a podmienky. Aj napriek oneskorenému štartu sa nám podarilo 5 QSO do DL, 30 QSO a 6 tisíc bodov.

3 cm pásmo bez rainscatterov vydalo 21 QSO a 3 tisíc bodov. Počasie počas závodu bolo ukážkové a na kopci bolo príjemne. Už teraz sa teším na ďaľší závod.

 Za tím OM3Kii, Rado OM2ZZ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *