IARU VHF 2015 – Veľká Javorina

vhf2015Máme za sebou aj predposledný pretek tohtoročnej sezóny. Pretože sme sa počas nej zamerali najmä na dobudovanie mikrovlnných pásmiem, dvojmeter tým pádom zaostal a momentálne je najslabším ohnivkom namáhavo ukutej reťaze. Naše očakávania v tomto čisto dvojmetrovom konteste preto neboli veľké, najmä keď sme sa v piatok večer zišli na kóte traja (2DX, 2FY a 3EI). S 5 l bandaskou Savignonu a fľašou burčiaku to vyzeralo na krásny večer 🙂 Zdá sa však, že už starneme, lebo týmto čertovým nástrahám sme odolali až do neskorého večera, keď sme už mali hotové antény aj zapojené pracovisko. Únava nám potom nedovolila si ich plnohodnotne vychutnať 🙁

V sobotu po príchode druhej polovice tímu (3TUW, 1DX a 1AZX) sme dokončili zvyšné prípravy. Nakoniec sme mali k dispozícii štyri single antény (dve 18el. a dve 9el. M2), čo sme spočiatku ani neplánovali, ale keď už sme ich mali, tak prečo ich nevyužiť. Do antén sme rozdelili výkon z dvoch PA, takže do každej išlo cca 450 W. Neskôr v noci, keď už stanice z menej výživných smerov neprichádzali, sme zmenili konfiguáciu na dva smery.
V prvých hodinách bolo rušenie od niektorých staníc enormné, museli sme bojovať dokonca so širokopásmovým šumom jednej OK2 stanice, ale s tým počas kontestu málokto niečo urobí. Zrejme aj vďaka nižšiemu výkonu sme v prvých hodinách robili len málo DL. Popri tom sa však podarilo niekoľko dlhých QSO do I, F, OZ.. Neskôr začali DL stanice volať viac, ale celkový počet zaostal za predchádzajúcimi rokmi. Zrejme sa pod to podpísali aj podmienky, lebo sa nám nepodarilo žiadne QSO do ON ani SM.
Počasie bolo v piatok ešte príjemné, ale od soboty sa rapídne ochladilo a začal fúkať studený vietor. Našťastie pršalo nám len v sobotu ráno, a tak sme väčšinu príprav robili za sucha.
Za našou hlavnou konkurenciou sme síce zaostali, ale s tým sa dalo počítať. Nemusíme predsa vyhrať každý kontest 🙂
Roman OM3EI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *