Mikrovlnný závod 2016, Memoriál OM3AU 2016

chataTohtoročný prvý júnový víkend sa okrem dvojkontestu MW a OM3AU niesol v duchu odborného seminára pre náš dorast, XYL a úpravy prevádzača na Veľkej Javorine. Účasť bola viac ako potešujúca – 22 hláv. Od prvákov až po zaslúžilých dôchodcov.

Príchod na kótu sme plánovali na piatok popoludnie. Prvý dorazili Mišo/OM2DX, Ondro/OM4DW, Miška/OM4CX, Filip/OM1AI a ja Robo/OM1UW. Po rýchlom olovrante a rozpise izieb na Holubyho chate sme vyštartovali na kontestové QTH s cieľom pripraviť čo sa do zotmenia dá.

OM1AFY, OM1UW Jr., OM2ZZ Jr.

OM1AFY, OM1UW Jr., OM2ZZ Jr.

Po cca 2 hodinách dorazili: Viktor/OM1DX, Matúš/OM1AZX, Braňo/OM2FY & family (Braňo ml. OM1AFY, XYL Mirka a Miško),

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OM2ZZ Kids

Rado/OM2ZZ & family (XYL Katka, Sára, Šimon), zvyšok mojej family (Alžbeta/OM1AUI, XYL Viktória, Matej). V sobotu dopoludnia docestovali Roman/OM3EI, Vlado/OM1HI a Jano/OM2JU & family (Natália/OM2ANU, XYL Andrea a Tomáš).

futbal

OM3EI, OM1UW Jr., OM2ZZ Jr., OM2FY Jr., OM2DX

V piatok večer sa podarilo pripraviť a namontovať na stožiar transvertor 3cm, skontrolovať chybu prevádzača, pripojenie na Internet, stožiar na 2m. Čast tímu sa pustila do príprav vnútorného rozvodu 12V/2x35A (konečne nebudeme vláčiť toľko zdrojov a zdrojíkov ).

OM1UW XYL

OM1UW XYL

Najmenšia mlaď sa po únavnom technickom úvode pustila do futbalového zápasu. Večer sme sa ako obyčajne venovali spoločenskému vyžitiu na Holubyho chate.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OM4DW, OM1UW, OM1DX, OM2FY, OM2ZZ

V sobotu ráno sme si vychutnali výdatné raňajky a po vypití voňavej kávy sme sa odobrali na Veľkú Javorinu zveľaďovať naše QTH. Do začiatku kontestu sa podarilo pripraviť všetky pracoviská 2m-3cm. Vďaka Braňovi/OM2FY sme mohli všetko v pokoji dokončiť a začať kontesty načas – Braňo sa podujal „vyviezť“ trochu sa nudiaci dorast a XYL´s na výlet pod Javorinu. VY TNX . Podarilo sa im riadne zmoknúť tak dorast snáď trochu podrastie a XYL to snáď neublížilo.

Všetky pracoviská pracovali viac-menej bez problémov. Najväčšie očakávania sme mali po výmene nekvalitných spojok na 70cm a oprave LNA. LNA šlapal ako hodinky, PA pracoval OK až do prechodu Braňa/OM2FY na CW. Opäť sa nám začalo objavovať náhodné „výstrelky“ PSV. Nakoľko sa už stmievalo, nechali sme hľadanie problému na nedeľu dopoludnie.

OM2ZZ XYL, OM2ZZ, OM1HI

OM2ZZ XYL, OM2ZZ, OM1HI

Po rôznych pokusoch s umelou záťažou 600W sme dospeli k záveru, že problém robia nové prepojky (AIRCOM+). Keď sa vyčerpajú všetky pokusy je na čase čítať manuál – katalógový list ku káblu. Na 432 MHz znesie iba 500W. Nuž na PD 2016 musíme pripraviť prepojky u ½“ kábla. Dúfam, že všetko bude už OK.

V nedeľu, keď už nebolo čo robiť na pásme, sme rozdali zopár bodov ako single: OM1AUI, OM1ANU, OM1UW. Počasie bolo po celý čas takmer letné a búrkové. Napriek niekoľkým búrkovým strašiakom sme na kopci neutrpeli ani jeden zásah. Komentáre k jednotlivým pásmam nižšie. Výsledok opäť vyzerá na 100 bodov do M-SR. Vďaka za kontestové výkony, technikom za priloženie rúk k spoločným dielam, lezcom za lezenie, XYL´s za trpezlivosť a deťom za oživenie pobytu na kopci. Nedeľné balenie bolo mimoriadne rýchle. Už o 16:50 sme boli zbalení a naložení v autách.

OM2ZZ XYL, OM4CX

OM2ZZ XYL, OM4CX

Záverečná drobná zobka, kofola a odchod domov.

Robo OM1UW

Komentár k 23 cm pásmu:

Zariadenia sme mali pripravené a odskúšané už v piatok. Podarilo sa aj niekoľko testovacích spojení. Pred závodom som vymenil nový LNA za pôvodný, keďže nový sa mi v 2. Subregu nezdal. V piatok sa podarilo popočúvať majáky a spraviť pár testovacích spojení. V nedeľu som si myslel, že máme kopu času do začiatku závodu. Ako to býva, vyskytol sa nám problém s denníkom asi 15 minút pred začiatkom závodu. Riešenie prebiehalo podľa klasického scenára, hľadanie chyby, panika, pocit bezmocnosti, reštart PC a po reštarte všetko fungovalo
Závod začíname spojením s IQ1KW, ktorý ostal náš ODX až do konca závodu. PC bolo čerstvo po reštarte, tak som nestihol včas spustiť nahrávací SW. Po prvej hodine máme v logu 29 a po druhej 41 spojení. V sobotu sa daria dlhšie spojenia s YU1LA (čo je od nás ťažký smer, lebo smerujeme cez TV vežu), DK2ZF/P, F6KFH, HB2M a SP2WPY. Večer začali problémy s rušením, ktoré sme mali zo smeru 290 stupňov v sile S7, čo spoľahlivo vygumovalo väčšinu staníc z pásma. Rušenie sa v rôznych časoch a v rôznej dĺžke vyskytovalo až do konca závodu. Večernú zmenu končím a idem spať, keď je v logu 85 spojení a Vladko OM1HI preberá štafetu. V noci sa podarilo spraviť 10 spojení, medzi inými aj s DK2MN a DL1SUZ. Ráno striedam Vladka o siedmej a začínam spojeniami s IK7UXW a HB9BAT/P. Ďalej sa daria spojenia s I1KFH, IQ5NN, DR5T, DJ8MS a DK2MN. Celkovo je v logu 121 spojení a 42k bodov. Zo 121 spojení je 34x DL, 33x OK, 9x OM, 8x OE, 8x SP,8x I, 7x HA, 5x S5, 5x 9A, 2x HB a po jednom spojení z F a YU. Ako operátori sa striedali OM1HI a OM2ZZ
Od soboty večera som mal pocit, že niečo nie je v poriadku. Akosi sme slabšie počúvali a dovolávanie bolo tiež o čosi ťažšie. Uvidíme v ďalšom preteku či to bolo podmienkami, alebo máme technický problém. 23cm_ant

Chlapi z OM6A spravili v tomto závode na 23cm úctyhodný výsledok, k čomu im úprimne gratulujeme.

Rado OM2ZZ

Komentár k 13/9/6 cm pásmu:

Mikrovlnné pásma boli „postihnuté“ rainscatterom na 3cm a veľa staníc preto nemalo záujem o skedy na nižších pásmach. antenyNa 13cm sa podarilo zopár pekných spojení odrazom od lietadiel – IQ1KW (926 km), DF0MU (820 km), IK6LLJ (722 km) a DL1SUZ (670 km). Počtom bodov 15210 ide o náš doteraz najlepší výsledok na tomto pásme. Pásmo 9cm je väčšinou trápenie, veľa skedov nevyšlo, a tak iba priemerný výsledok necelých 5000 bodov s ODX DL0GTH (536 km). Na 6cm sa párkrát vytvoril RS a podarilo sa urobiť DK0NA, SP6GWB a OE5VRL/p. Škoda len, že tých staníc nebolo viac. Celkovo 4513 bodov, ODX DL0GTH (536 km), čo by mohol byť nový OM rekord tohto kontestu.

Roman OM3EI

Komentár k 3 cm pásmu:

 

Počas celého závodu sa vyskytovali rainscattre. Aj keď to nebol taký masaker ako minulý rekordný rok, spojenia pribúdali so všetkých smerov. Potešilo veľa nových, mne neznámych staníc, najmä z DL, ale aj netradičných smerov SP8 a E7.

OM1AI and OM4DW preparing 10GHz

OM1AI and OM4DW preparing 10GHz

Celkovo 71 spojení a 19,294 bodov pred zdanením. 25x OK, 14x DL, 4x I, 3x S5, 1x E7, 3x 9A, 6x OE, 6x HA, 3x SP, 6x OM.

Po celú dobu som sledoval konkurenciu OM6A a bolo to opäť dosť vyrovnané. Neviem, ako ich, ale mňa tieto súboje na diaľku celkom bavia a motivujú 🙂 Chalani, ďakujem a gratulujem k víťazstvu!

Ondro OM4DW

One thought on “Mikrovlnný závod 2016, Memoriál OM3AU 2016

  1. Chlapci, vidíme vo Vašom teame skvelú budúcnosť. Usmiatí mladí ľudia a pekný športový výsledok sú toho zárukou . Zdá sa, že sme boli tentokrát o chlp lepší, Ale v noci na našej chatke bez XYLs to nebolo ono. Veríme, že sa Vašim XYL a ostatným YL páčilo a prídu opäť. Bolo to pre nás potom v konteste ľahšie 🙂
    73 de Jozef om6am/om6a team

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *