IARU VHF 2016 – Veľká Javorina

2016_VHF_1

from L to R: Rado OM2ZZ, Matúš OM1AZX, Michal OM2DX, Robo OM1UW, Braňo OM2FY, Roman OM3EI

Dvojmeter sa nám na Poľnom dni príliš nevydaril. Jeden PA nefungoval, mali sme problémy s LNA atď., a zachraňovať to museli vyššie pásma. Prípravy na VHF kontest sme preto začali už v júli. Počas leta sme pripravili nové deliče (Wilkinson), nový anténny prepínač na 4 smery a Roman OM3EI vyhrabal z pivnice staronové štvorča (4x5el).

Na kótu sme vyštartovali v piatok predpoludním v pomerne komornej zostave: Roman OM3EI, Rado OM2ZZ, Mišo OM2DX, Matúš OM1AZX a Robo OM1UW. Cestou sme naložili poživeň a v Novom Meste n/V. sme prikúpili gril na úpravu klobás (TNX OM2DX) a napácovaného mäska (TNX XYL OM1UW). Na poludnie sme si dali rýchly obed na Holubyho chate a okolo 13,00 sme sa pustili do prípravy kontestového QTH.

2016_VHF_3

9 element M2

2016_VHF_Prepojky

repair team – Matúš OM1AZX and Braňo OM2FY

Z PD 2016 nám zostala na stožiari  9el. M2. Čoskoro stála aj druhá anténa 9el. M2 na výsuvnom 10m stožiari. Na tretí smer sme nachystali 18el. M2 na 19m Magirus, ktorý bol pripravený na sobotňajšie „stoporenie“. Po krátkom občerstvení sme sa pustili do prípravy 4x5el. systému. Po zložení antén a ich zmeraní sme zistili, že všetky majú PSV cca 1:4. Niekde sa asi stala chyba… Podozrenie padlo na prispôsobovacie členy, ktoré sme k anténam dorábali. Volali sme Braňovi OM2FY, aby doviezol nový 75-ohmový koax na výrobu nových transformátorov 28/50 ohm. Kým prišiel, využili sme čas na otestovanie nového grilu. Pre istotu sme ešte premerali rozmery antén. Nasledoval ďalší šok: nesedelo nič, ani dĺžky prvkov, ani rozostupy medzi nimi. Našťastie na kótu stále vozíme pojazdnú dielňu a teraz sa nám veľmi hodila. Upravili sme jednu anténu podľa originálnych rozmerov DK7ZB a výsledok sa dostavil: PSV 1,05. Bingo! Celý kolektív sa pustil do úprav ostatných antén, aby sme to stihli do zotmenia. Medzitým dorazil Braňo OM2FY aj s káblom, za ktorý sme sa mu pekne poďakovali a v nedeľu ho viezol späť do Bratislavy J. Pokračovali sme v grilovaní a ochutnávaní rôznych tekutých produktov. Okolo cca 22,00 sme sa pobrali do nášho spacieho zázemia na Holubyho chate, kde sme ešte do polnoci pokračovali v diskusiách a pitnom režime.

V sobotu ráno sme po raňajkách vyrazili na kopec, kde nás čakalo dokončenie 4x5el. systému (zvŕtanie stožiarov, výroba prepojovacích káblov, celková montáž), „stoporenie“ stožiara 19m, pripojenie LNA a celkové zladenie setupu. Práca nám išla od ruky až do momentu, kým nám nevypadla elektrina. Kým sme sa dostali k nahodeniu ističov v uzamknutom objekte nášho prenajímateľa, uplynuli takmer 2 hodiny. Zatiaľ sme sa venovali činnostiam, na ktoré sme elektrinu nepotrebovali J. Príčinou vyhodenia ističov bolo vadné výhrevné teleso v spájkovačke, s ktorou sme predtým hodinu letovali.

2016_VHF_Repair

Robo OM1UW fixing LNA

Čas plynul veľmi rýchlo a nám zostávalo ešte dosť práce. Čo čert nechcel, vyskytli sa komplikácie s jedným koaxiálnym relé v LNA a zatečenou spojkou. Všetko sa našťastie podarilo stihnúť pár minút pred začiatkom kontestu (celé to bolo v pokluse a s blížiacim sa začiatkom kontestu padalo čoraz viac sprostých slov. SRI všetkým, ktorých som naháňal.)

2016_VHF_Pokemoni

Pokémon GO ! ☻☻☻

Kontest začal načas, spojenia pekne pribúdali. Bojové dvojice sa pravidelne striedali. Zvyšok týmu griloval a diskutoval J. Popri tom sme spozorovali, že okolo nás sa nenápadne pohybuje niekoľko pokémonov. Keďže nebolo vôbec jasné, čo na nás chystajú, Mišo s Matúšom ich pre istotu všetkých pochytali☻.

Výsledok je pre nás viac ako potešujúci. 713 QSO a 266k bodov. Náš najlepší výsledok na 2m!  Viac v komentári z pásma.

V nedeľu sme sa pustili do upratovania nášho QTH, po skončení závodu sme všetko pobalili a o cca 18,30 sme si dali záverečné halušky na Holubyho chate a pobrali sa domov. Všetky komplikácie sa nám podarilo prekonať, PA fungovali bez výpadkov (TNX Vlado OM4CW) a vyzerá to na 100 bodov do M-SR.

Vďaka všetkým za priloženie rúk k spoločnému dielu, catering, pochutiny, zábavu a najmä za príjemne strávený víkend.

Robo OM1UW

Komentár k 2m pásmu:

Tropo podmienky nás minuli o pár dní, takže kontest prebehol bez mimoriadnych spojení. Napriek tomu sa nám podarilo nezvyčajne veľa dlhých spojení – až 30 nad 800 km a z toho 9 nad 900 km. ODX je tentoraz IK8YSW 944 km.

OM3KII signal @ IK8YSW (TNX Errico)

Prvá hodina nebola ničím mimoriadna – už sme robili aj viac ako 83 spojení. Ale potom stanice volali aj ďalej, takže počet QSO pekne narastal. DL staníc sme robili 195, čo je náš rekord, podobne rekordný je aj celkový počet bodov 266 tisíc. Potešilo aj 81x SP a 8x LZ. Nové štvorča z 5-prvkových antén sa osvedčilo a prinieslo veľa spojení. Zdá sa, že sme sa aj vďaka nemu opäť dostali do „1. slovenskej ligy“. Na druhej strane, európska „Liga majstrov“ je niekde úplne inde. Počas kontestu sme mohli sledovať na stránke http://slovhf.net/en/claimed/ online skóre popredných staníc a porovnávať s našim výsledkom. Gratulácia patrí rakúsko-balkánskej partii OE1W k výbornému výsledku a pravdepodobne aj európskemu víťazstvu. O mesiac sa tešíme na UHF kontest, tak dúfajme, že nám tam hore doprajú aj nejaké tropo podmienky.

Roman OM3EI

2 thoughts on “IARU VHF 2016 – Veľká Javorina

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *